آخرین وضعیت مرزهای تجاری کشور/ مرز چذابه هنوز بازگشایی نشده است

سخنگوی گمرک ضمن تشریح آخرین وضعیت مرزهای کشور، گفت: اگرچه برای مرز سومار مجوز بازگشایی صادر شده، اما چون مجوز سرانه واردات این مرز باید از طرف دولت عراق صادر شود، این مرز هنوز فعال نیست.

روح‌الله لطیفی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: بازارچه‌های پاکستان فعال است؛ مرز میرجاوه باز است ولی برای صادرات هیدروکربن‌ها پاکستان پذیرش ندارد و ۱۵۰ کامیون منتظر هستند که دولت پاکستان مجوز بدهد؛ در باقی کالاها توقفی نداریم.

سخنگوی گمرک ایران افزود: در ارتباط با افغانستان، مرز میلک تا روز گذشته به دلیل اعتراضات کامیون داران افغانستانی در بحث کنترل‌های کامیون‌ها و جریمه توقف سه ماهه کامیون‌هایی که از آنها قاچاق گرفته می‌شود، بخشی از تردد مختل شد و اجازه بازگشت به حدود ۲۰۰ کامیون ایرانی نمی‌دهند و ورود و خروج کامیون از مرز میلک روان نیست؛ قرار بود دیشب شواری تأمین استان تصمیم‌گیری کند ولی به هر حال یکی از معضلات این مرز که ورودی کامیون‌های ما برای صادرات به روال قبل است اما پذیرنده کالا از طرف افغان‌ها کم شده و شاهد توقف هستیم.

به گفته لطیفی وضعیت در دو مرز ماهیرود و دوغارون با کشور افغانستان عادی است.

وی ادامه داد: ارتباط مرزی با ترکمنستان همچنان به صورت ریلی از اینچه برون و سرخس فعال است اما مرز جاده‌ای باز نیست.

لطیفی اظهار داشت: مسیرهای دریایی همچون سابق از دریای مازندران فعال هستند؛ مرز ریلی و جاده‌ای از آستارا برای کشور آذربایجان و سایر کشورهای حوزه دریای مازندران فعال است. همچنین مرزهای بیله سوار و جلفا برای کشور آذربایجان فعال هستند.

سخنگوی گمرک ایران گفت: در ارتباط با ارمنستان و منطقه خودمختار نخجوان مشکل تردد کامیون نداریم.

وی افزود: در رابطه با ترکیه هم مسیر ریلی رازی و مسیر جاده‌ای فعال است؛ همچنین در مرزهای بازرگان و سرو نیز شاهد فعال بودن ارتباط هستیم اما همچنان در بحث هوایی ارتباطی نداریم.

لطیفی ادامه داد: در ارتباط با عراق هم تمام مرزهای اقلیم کردستان فعال هستند و بخش عربی مرز شلمچه، مهران و خسروی دو روز در هفته به صورت ترانشیپ منت پذیرش کامیون دارند.

سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت: با اینکه برای مرز سومار مجوز بازگشایی داده شده است اما به دلیل اینکه مجوز سرانه واردات این مرز هم از طرف دولت عراق باید صادر شود هنوز فعال نیست اما به محض صدور، این مرز به حالت عادی بازمی گردد. در واقع در مورد مرزها، یک بحث بازگشایی مرز و یک بحث سهمیه واردات مطرح است.

وی افزود: برخلاف برخی اظهارنظرها، مرز چذابه هنوز بازگشایی نشده است و ستاد کرونای کشور عراق باید برای بازگشایی این مرز تصمیم بگیرد و دولت عراق مجوز سهمیه واردات را صادر کند.

لطیفی ادامه داد: البته مرز دریایی خرمشهر به عراق فعال است. سایر مرزهای دریایی از دریای عمان و خلیج فارس نیز فعال هستند.

مشاهده خبر از مهر نیوز

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *