آماده‌ایم مرز خسروی را تقویت کنیم

ناظر گمرکات استان کرمانشاه گفت: آماده‌ایم مرز خسروی را از نظر واردات، صادرات و تردد مسافر تقویت کنیم.

بختیار رحمانی‌پور در نشست با فعالان اقتصادی کرمانشاه که امروز (۱۵ تیر) برگزار شد، با اشاره به تعدد مرزهای صادراتی کرمانشاه، اظهار کرد: اگرچه شاید به این تعداد مرز نیاز نبود، اما سیاست نظام این بود که با افزایش مرزها در استانی مانند کرمانشاه به اقتصاد و معیشت مردم کمک شود.

وی با بیان اینکه با وجود تعدد مرزها اما زیرساخت‌های مرزی در استان چندان مناسب نیست، خاطرنشان کرد: کشوری مانند ترکیه با وجود آنکه تنها یک مرز با عراق دارد، اما امکانات بسیار مناسبی در همین یک مرز فراهم کرده و سهم زیادی از صادرات به عراق را دارد.

مدیرکل گمرک کرمانشاه  گفت: اینکه ما بخشی از  سهم خود در بازار عراق را از دست داده ایم هم ناشی از زیرساخت‌ها و هم سایر مسائل است و برای به دست آوردن این بازار هم مسئولین و هم فعالین اقتصادی همکاری داشته باشند.

وی سپس به موضوع  طرح جامع گمرک پرویزخان اشاره کرد و ادامه داد: این پروژه در اصل وظیفه گمرک نبود و مشابه چنین طرحی را در هیچ گمرکی از کشور اجرا نکردیم.

رحمانی پور با بیان اینکه اجرای چنین پروژه‌هایی‌ عمدتا با حمل و نقل و پایانه‌ها است، یادآور شد: گمرک صرفا نقش نظارتی و تسهیل گری دارد، اما به دلیل مشکلاتی که در پرویزخان وجود داشت، طرح جامع را برای آن تعریف کرد.

وی از پیگیری برای نهایی شدن هرچه زودتر این طرح خبر داد و عنوان کرد: امیدواریم تا قبل از شهریور که پیک کار صادرات است، بخشی از محوطه برای فعالین اقتصادی قابل استفاده باشد.

ناظر گمرکات استان درباره جابجایی گمرک کرمانشاه نیز گفت: در گذشته دو سناریو برای این جابجایی مطرح شد، یک گزینه زمین در شهرک صنعتی و یک گزینه جابجایی زمین با نیرو انتظامی بود که هیچکدام به نتیجه نرسید.

وی گفت: بهتر بود به جای پیگیری این کارها، از ظرفیت انبارها استفاده می‌شد.

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه اشاره‌ای هم به مرز خسروی به عنوان یکی از پرپتانسیل ترین مرزهای استان داشت و ادامه داد: این مرز از ابتدای امسال صادرات ۱۵۰ میلیون دلاری را به ثبت رسانده است.

رحمانی پور با بیان اینکه هم اکنون واردات کالا از این مرز خصوصا در زمینه لاستیک صورت می‌گیرد، یادآور شد: هیچ مشکلی برای رونق واردات از این مرز نداریم و اگر واردکنندگان تقاضا داشته باشند به امور آنها رسیدگی خواهد شد.

وی تاکید کرد: از حداکثر ظرفیت این مرز برای واردات، صادرات و تردد مسافر استفاده خواهیم کرد.

مشاهده خبر از ایسنا

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *