اخذ گواهی سیستمی رینگ صادراتی بورس جهت صادرات

طبقه بندی1397
تاریخ تصویب۱۳۹۷/۰۲/۳۱
شماره 58/230469
مرجع صادر کنندهدفتر صادرات
محدوده شمولصادرات نفتی
ضمیمه

با سلام
در راستای ایجاد ارتباط سیستمی با سایر سازمانها و بر اساس تفاهم بعمل آمده با شرکت بورس کالای ایران مبنی بر اعمال قفل سیستمی بین گواهی رینگ صادراتی بورس و اظهارنامه های صادراتی مربوط به 3 قلم کالاهای صادراتی شامل ( گندم، قیر و وکیوم باتوم) از تاریخ 25‏/02‏/1397، دستورالعمل ذیل جهت اقدام اعلام می گردد:
1‏- در زمان اظهار صادرات کالاهای موصوف با رویه «صادرات عام و قطعی» اظهارکننده موظف است بعد از دور اظهاری صادرات، در گام 4 «ورود مجوز سازمان بورس» نسبت به ثبت کد رهگیری( اخذ شده از سازمان بورس) اقدام نماید.
2‏- در قسمت« اسناد بارگزاری شده» مربوط به اظهارنامه، در فیلد «اطلاعات مجوز بورس» اطلاعات گواهی رینگ صادراتی بورس بانضمام مقدار استفاده شده و مقدار باقیمانده برای کارشناس قابل رویت می باشد. لذا علاوه بر کسر و نگهداری سقف گواهی بورس به صورت سیستمی، کارشناس نیز موظف به کنترل موارد موصوف خواهد بود.
3‏-در صورتیکه اظهار کالاهای صادراتی از محل ورود قطعی یا ورود موقت جهت پردازش باشد، با توجه به عدم اخذ گواهی بورس توسط سیستم، اظهار کننده می بایست در زمان تنظیم اظهار صادراتی در فیلدهای مربوطه، صادرات از محل ورود موقت یا قطعی را انتخاب و با عنایت به مقررات و ضوابط مورد اشاره در قانون امور گمرکی و آیین نامه اجرایی آن، شماره پروانه های ورود موقت یا قطعی را در اظهارنامه قید نماید. ضمناً لازم است کارشناسان ذیربط ضمن توجه به تاریخ انقضاء پروانه ورود موقت از طریق سامانه جامع، مقدار مجاز به صادرات (بر اساس مقدار اعلامی گمرک ورودی که بر اساس کیل مصرف محاسبه می گردد) را با توجه به صادرات قبلی انجام شده از محل پروانه های ورود موقت یا قطعی بررسی وضمن کنترل سقف مجاز به صادرات در هر اظهارنامه، نسبت به بررسی مستندات اظهارکننده و مکاتبات انجام شده مربوطه اقدام نمایند.
4‏- در خصوص صادرات آرد و ایزوگام از محل گواهی خرید از بورس کالا، با توجه به مستثنیاتی که برای این دو کالا وجود دارد، تا تکمیل فرآیند سیستمی مربوطه، لازم است نسبت به اخذ گواهی بورس به صورت فیزیکی اقدام و کسر از گواهی کما فی السابق توسط کارشناس صورت گیرد.
5‏- در خصوص صادرات آرد (به جز صادرات آرد از محل ورود موقت گندم که بر اساس ضوابط اعلامی در بند (3) بایستی صورت پذیرد) و نیز گندم، علاوه بر گواهی رینگ صادراتی بورس، اخذ اصل مجوز فیزیکی صادره از شرکت بازرگانی دولتی ایران موضوع بخشنامه شماره 594036‏/96‏/144 مورخ 15‏/06‏/96 این دفتر الزامی می باشد.
6‏- مهلت اعتبار گواهی رینگ صادراتی بورس یکسال از تاریخ صدور می باشد.
7‏- بر اساس صورتجلسه مشترک مورخ 29‏/1‏/96 گمرک جمهوری اسلامی ایران ، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالاو ارز و شرکت بورس کالای ایران، کنترل و کسر اسناد منشاء (به غیر از آرد وگندم) قبل از پذیرش عرضه کالا در بورس توسط سازمان بورس صورت می پذیرد.
8‏- بمنظور حصول اطمینان از وصول عین کالای قیر (مطابق گواهی صادره) ضروریست درزمان اظهار محموله های موصوف،گمرک اجرایی نسبت به اخذ اصل بارنامه حمل و فاکتور تحویل کالا از مرجع فروشنده (مندرج در گواهی بورس) اقدام نمایند.
صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *