تحول در تجارت خراسان شمالی با اعمال تخفیف ۲۰ درصدی سود بازرگانی

مدیرکل گمرک خراسان شمالی از افزایش ارزش افزوده صادرات در این استان خبر داد.

دکتر جعفری در نشست خبری که ششم بهمن ماه در محل این اداره کل برگزار شد، اظهار کرد: میزان صادرات طی ۱۰ ماه سال جاری از نظر ارزشی ۴۴ میلیون دلار بوده و این در حالی است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۴۱ میلیون دلار است.

وی افزود: از سوی دیگر میزان صادرات کالا از نظر وزنی طی امسال ۴۹ هزار تن و در مدت مشابه سال گذشته ۵۱ هزار تن بوده است.

جعفری ادامه داد: میزان صادرات کالا در خراسان شمالی طی امسال در مقایسه با سال گذشته از نظر وزنی ۶۷ درصد منفی و از نظر ارزشی 6 درصد افزایش داشته است.

وی یکی از دلایل افزایش ارزش افزوده میزان صادرات کالا در این استان را صادرات شمش آلومینیوم بیان و اظهارکرد: قبلا از شرکت آلومینای جاجرم، اکسید آلومینیوم با ارزش ۶۴۰ دلار به ازای هر تن صادر می شد.

این مقام مسئول ادامه داد: این در حالی است که با راه اندازی خط تولید شمش آلومینیوم، پودر اکسید آلومینیوم دیگر صادر نمی شود و وارد این واحد تولیدی شده و تبدیل به شمش می شود که هر تن شمش با ارزش ۲۶۴۰ دلار صادر می شود که به معنای فاصله ارزش افزوده دو هزار دلاری برای هر تن است.

وی به واحد تولیدی کیمیای صبا در اسفراین نیز اشاره کرد و گفت: شمش های فولادی تولید شده در اسفراین که در گذشته صادر می شد هم اکنون در این واحد تولیدی تبدیل به نورد شده و نوردها صادر می شوند که ارزش افزوده بالایی نسبت به صادرات شمش های فولادی به همراه داشته است.

مدیر کل گمرک خراسان شمالی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر گمرک خراسان شمالی در خراسان رضوی و سبزوار نیز دفتر زده است، تصریح کرد: در حال حاضر ۱۰ تا ۱۲ واحد تولیدی در خراسان رضوی خدمات خود را از گمرک خراسان شمالی دریافت می کنند.

وی ادامه داد: حدود چهار ماهی است که صنایع دستی روستای رویین اسفراین (حوله) به کشور انگلیس صادر می شود اما از آنجاییکه هنوز میزان صادرات این کالا در حجم کوچکی است صادرات آن را از طریق امانات پستی انجام می دهیم و یک بازه زمانی به تولید و صادرکنندگان این کالا داده شده تا با گسترش کار، کارت بازرگانی را دریافت کرده و صادرات را به صورت رسمی از طریق گمرک انجام دهند.

جعفری با اشاره به اینکه هم اکنون ماهانه حدود ۴۰ کیلوگرم حوله به کشور انگلیس صادر می شود، افزود: زمینه های صادرات این کالا به کشور ایتالیا فراهم شده و به زودی حوله به این کشور نیز صادر می شود.

به گفته وی طی امسال مقدار ۳۰ کیلوگرم زعفران نیز از این استان به کشورهای دبی، ترکیه و تعدادی کشور اروپایی صادر شده است.

وی در ارتباط با صادرات محصولات کشاورزی از این استان نیز بیان کرد: میزان صادرات محصولات کشاورزی طی امسال بسیار ناچیز بوده و یکی از مشکلات اساسی در این زمینه نبود زیرساخت هایی همچون سورتینگ و… است.

این مقام مسئول با تصریح بر اینکه در خراسان شمالی محصولات مختلف صنعتی، معدنی، کشاورزی و صنایع دستی با کیفیت بسیار خوب تولید می شود، گفت: اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد آن است که سایر کشورها نسبت به محصولاتی که در این استان تولید می شود آگاهی چندانی ندارند.

وی تاکیدکرد: حضور هیات های تجاری خارجی در استان و اعزام هیات های تجاری از خراسان شمالی به سایر کشورها و معرفی محصولات تولیدی در این استان، در امر صادرات کالاها بسیار موثر است.

مدیر کل گمرک خراسان شمالی در ارتباط با سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی و خواسته این اداره کل نیز توضیح داد: یکی از مهمترین درخواست های ما برای رونق حوزه تجاری در این استان اعمال تخفیف ۲۰ درصدی سود بازرگانی است که اگر این امر انجام شود تحول بزرگی در بحث تجارت استان خواهد بود.

به گفته جعفری بیشترین کالاهای صادراتی در این استان کود اوره، شمش آلومینیوم، فولاد، رب گوجه فرنگی، سیمان و صنایع پلی استایل است.

مشاهده خبر از ایسنا

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *