تخلف راننده در سانحه اتوبوس خبرنگاران محرز است

وزیر راه و شهرسازی درباره سانحه اتوبوس خبرنگاران گفت: اتوبوس معاینه فنی داشته و نقص فنی نداشته، فقط راننده تخلف کرده و نباید از شهر خارج می شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم گرامیداشت روز دریانورد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه جامعه ۱۳۰ هزار نفری دریانورد ایرانی به بسیاری از نقاط کشور سفر می‌کنند و نماد اقتدار ملی هستند، گفت: اقدام مهمی که دریانوردان ما در سال‌های ۹۸ و۹۹ در شرایط شدیدترین تحریم‌ها انجام دادند این بود که در این شرایط فعالیت کردند.

وی گفت: اکثر دریانوردان ما ایرانی هستند و با این شرایط با تحریم‌ها مقابله کردند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: سهم جابجایی کالا در بنادر در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ رشد داشت و در سه ماه ۱۴۰۰ حجم فعالیت تجاری در بنادر ما نسبت به سه ماه نخست ۷ درصد رشد کرد.

اسلامی با بیان اینکه در سال‌های ۹۹ و۹۸، دو سال متفاوت برای صنایع کشتی سازی رقم خورد، گفت: در این ۲ سال بالاترین ضریب اشغال فضای کاری برای صنایع دریایی شاهد بودیم.

وی گفت: در حال حاضر هیچ کشتی توقیفی ایرانی در بنادر دنیا نداریم.

اسلامی درباره سوانح اخیر اتوبوس‌ها اظهار کرد: در هفته گذشته ۲ سانحه اتوبوس یکی برای سرباز معلم‌ها و دیگری برای خبرنگاران رخ داد و امروز هم گزارش کمیسیون ایمنی راه‌ها در سایت وزارت راه و شهرسازی منتشر شد و هم گزارش پلیس راه، در اتوبوس خبرنگاران اتوبوس مورد استفاده صورت وضعیت خروج از شهر نداشته و سرویس کارخانه بوده است و راننده نتوانسته سرعت مطمئنه را حفظ کند و موجب جان باختن دو خبرنگار شد که به خانواده آنها و جامعه رسانه‌ها تسلیت می‌گوئیم.

وی درباره اتوبوس سرباز معلم‌ها گفت: این اتوبوس سه نکته داشت. اولاً مسئول فنی شرکت حمل و نقل که باید نقص نفی اتوبوس را کنترل می‌کرد، انجام نداده و نقص فنی داشته است.

اسلامی ادامه داد: نکته دوم آن است که راننده بار اول بود که این مسیر از یزد تا آباده را طی می کرده و بر خلاف آئین نامه است و راننده باید به مسیر آشنا بود.

وزیر راه افزود: نکته سوم سرعت بالای اتوبوس بوده و در روستای ده شیر سرعت اتوبوس به ۱۴۹ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و جدول را قطع می‌کند و با کامیونی که در باند مقابل در کنار خیابان در روستای دهشیر پارک کرده بود برخورد کرده و ۵ سرباز کشته می‌شوند.

به گفته اسلامی با شرکت مربوطه و با دست اندرکاران طبق آئین نامه برخورد قانونی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: نکته حائز اهمیت این است در ارتباط با این سوانح باید نکات بر اساس وظیفه قانونی هر دستگاه بررسی کرد تا در چارچوب وظایف آن دستگاه بوده است یا نبوده است. همچنین دستگاه‌ها طبق قانون از استفاده از اتوبوس‌های خود برای سفر کارکنان منع شده‌اند بنابراین اتوبوس خبرنگاران اجازه تردد خارج از شهر نداشته است.

اسلامی تاکید کرد: اتوبوس خبرنگاران تولید مدل ۱۳۸۵ بوده و معاینه فنی داشته و بعد از سانحه هم کارشناس نقص فنی در آن مشاهده نکرده است ولی در اتوبوس سربازان تخلف شرکت محرز است.

وزیر راه در خصوص احداث بندر جدید در جاسک گفت: برای ساخت این بندر در منطقه کوه مبارک فراخوان می‌کنیم و هرکس پیشنهاد بهتری بدهد آن را اجرایی خواهیم کرد تاکنون با هیچ کشوری مذاکره نداشته‌ایم.

وی درباره ترخیص کامیون‌های وارداتی از گمرک گفت: من برنامه‌ای که مقام گمرک در تلویزیون توضیح داد مشاهده کردم اخلاقاً کار اشتباهی است که امضای من را نشان داد ولی متن نامه را نخواند.

اسلامی افزود: قانون می‌گوید واردات کامیون‌های تا سه سال ساخت باید در ازای گواهی اسقاط کامیون فرسوده باشد وزیر نمی‌تواند دستور دهد که بدون گواهی اسقاط، کامیون‌ها ترخیص شود و چنین دستوری خلاف قانون است.

وی اظهار کرد: مردم کامیون وارد کرده‌اند که طبق قانون بوده است و دستگاه‌های مربوطه باید اجازه دهند اینها وارد کشور شوند تا جایگزین ناوگان فرسوده که در جاده‌ها تردد دارند شوند.

اسلامی گفت: تا کنون ۲۰۰ کامیون ترخیص و پلاک شوند.

وی درباره مسکن دریانوردان گفت: هر استانی که دریانوردان بخواهند می‌توانند در قالب طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کنند.

مشاهده خبر از مهر نیوز

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *