ترخیص ۹۰ درصد از هر محموله کالا های اساسی

نخستین گزارش در مورد عملکرد قرارگاه تسهیل تشریفات گمرکی و جلوگیری از ماندگاری کالا که چندی پیش به دستور رئیس کل گمرک ایران تشکیل شد انتشار یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک، فرود عسگری، معاون امور گمرکی گمرک ایران گفت: پیرو تاکید رئیس کل گمرک ایران مبنی بر سرعت بخشیدن به ترخیص کالاهای اساسی، جلسات قرارگاه تسهیل تشریفات گمرکی با حضور و مسئولیت اینجانب، معاون حقوقی و نظارت و مدیر کل واردات گمرک ایران و دعوت از مدیران گمرکات ترخیص کننده کالاهای اساسی به طور مستمر تشکیل شده است.

وی در خصوص نتایج این جلسات افزود: با ارائه آمار و اطلاعات مربوط به تشریفات گمرکی کالاهای اساسی و تبیین مشکلات و مسائل موجود، طی مصوبات درون و برون سازمانی، بخشی از موانع ترخیص بر طرف شده است.

عسگری با اشاره به ترخیص ۹۰ درصد از هر محموله کالاهای اساسی از گمرک اظهار داشت: برای تعیین تکلیف ۱۰ درصد باقی مانده کالاهای اساسی که منتطر دریافت کد رهگیری هستند، مراتب طی نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی اعلام شده است تا نسبت به صدور کد رهگیری از بانک‌های عامل اقدام لازم صورت گیرد.

معاون امور گمرکی گمرک ایران گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که در قرارگاه تسهیل درباره آن بحث و تبادل نظر صورت گرفته، بحث مربوط به کامیون‌ها به خصوص در گمرکات چابهار و امیرآباد بود که مراتب به وزیر مربوط به منظور رفع این مشکل اعلام شده است.

عسگری اظهار داشت: از دیگر مسائل مطرح شده در قرارگاه تسهیل تشریفات گمرکی، بحث بازنگری ارزش کالاها و همچنین افزایش تعداد اظهارنامه در مسیر سبز بود که این موارد به دفتر ارزش ارائه شد. همچنین موضوع انتخاب مسیر کالاها در جلسات مطرح شد که بیش از ۵۰ درصد اظهارنامه‌ها در مسیر سبز قرار گرفته است.

وی گفت: برای سرعت بخشیدن به ترخیص کالاهای اساسی مقرر شد این جلسات به طور مستمر در سال ۱۴۰۱ نیز ادامه داشته باشد تا بتوانیم با توان بیشتر نسبت به ترخیص این کالاها اقدام کنیم.

عسگری در بخش دیگری از اظهارات خود به تازه‌ترین گزارش گمرک در مورد واردات کالاهای اساسی اشاره کرد و افزود: در سال ۱۴۰۰ از طریق گمرکات استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، گیلان و مازندران تشریفات گمرکی ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزارتن کالای اساسی به ارزش ۱۸ میلیارد و ۹۹۰ میلیون دلار انجام و از گمرک ترخیص شده است.

مشاهده خبر از مهر نیوز

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *