تردد روزانه ۲۵۵ کامیون ترانزیتی از مرز آستارا / هر ۷ دقیقه یک کامیون

اردیبهشت 12, 1401

مدیرکل گمرک آستارا گفت: به طور میانگین ۲۰۰ تا ۲۵۰ کامیون ترانزیتی و در هر هفت دقیقه یک کامیون پس از تشریفات گمرکی از مرز زمینی آستارا عبور می‌کنند.

سعید نادری در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایسنا، با اشاره به فعالیت شبانه روزی و ۲۴ ساعته گمرک آستارا و افزایش تجارت خارجی در این مرز، اظهار کرد: گمرک آستارا از گمرکات قدیمی و فعال جمهوری اسلامی ایران است و با توجه به افزایش صادرات کالاها از کشور به مقصد کشورهای همسایه، این گمرک شمال کشور روزهای پرترددی را سپری می کند.

وی با بیان اینکه تمامی پرسنل اداره کل گمرک آستارا به صورت ۲۴ ساعته و در شیفت های مختلف فعال بوده و به عنوان مرزبانان اقتصادی در خدمت تجار و بازرگانان و توسعه اقتصادی کشور هستند، افزود: گمرک آستارا به صورت شبانه روزی در مرزهای زمینی، آبی و ریلی این شهرستان فعال است.

نادری، از تردد روزانه ۲۰۰ تا ۲۵۵ کامیون ترانزیتی خارجی و داخلی در گذرگاه مرزی آستارا خبر داد و گفت: هر هفت دقیقه یک کامیون ترانزیتی از مرز زمینی آستارا خارج می شود و در صورت تکمیل شدن زیرساخت های لازم ضمن کاهش ترافیک، گمرک آستارا ظرفیت پذیرش ۴۰۰ کامیون ترانزیتی را خواهد داشت.

ملاقات مرزی سازنده و مثبت با طرف آذری

مدیرکل گمرک آستارا با اشاره به ملاقات مرزی خود با مدیر گمرک آستارای جمهوری آذربایجان، افزود: ملاقات مرزی با طرف آذری بسیار مثبت و سازنده بود و دو طرف ضمن تاکید بر افزایش ملاقات های مرزی بر ضرورت روان سازی تردد خودروهای ترانزیتی در دو سوی مرز تاکید کردند.

ضرورت تعریض پل قدیمی یا احداث یک پل جدید مرزی

وی احداث یک پل مرزی زمینی جدید در حاشیه پل فعلی و یا تعریض همین پل قدیمی با ظرفیت تردد دو کامیون را بسیار مهم دانست و گفت: اگر پل فعلی قدیمی تعریض شود و یا یک پل جدید در کنار همین پل احداث شود قطعا شاهد ترافیک خودروهای ترانزیتی در مرز آستارا نخواهیم بود و ترددها به ۵۰۰ کامیون در روز افزایش پیدا خواهد کرد.

نادری ادامه داد: از طریق سازمان ها و دستگاه های اجرایی ذیربط تعریض پل و یا احداث پل جدید را پیگیری خواهیم کرد تا عملیاتی شود.

نبود تیر پارک و ترافیک کامیون های ترانزیتی

مدیرکل گمرک آستارا نبود تیر پارک برای کامیون های ترانزیتی را از مشکلات مهم شهر مرزی آستارا عنوان و اظهار کرد: گمرک آستارا در حوزه شهری واقع شده است و نبود تیر پارک باعث شده کامیون های ترانزیتی و صادراتی به داخل خیابان های شهر مرزی آستارا کشیده شوند و شاهد ترافیک این خودروها باشیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با ساخت یک تیر پارک مشکلات موجود در این زمینه رفع شود.

هدف گمرک رضایتمندی مردم و تجار است

نادری، با تاکید بر اینکه هدف اصلی اداره‌ کل گمرک آستارا رضایتمندی مردم و تجار است، افزود: خدمات گمرکی در مرزهای آستارا به صورت ۲۴ ساعته و با سهولت کامل انجام می شود و هیچ اظهارنامه ای معطل نمی‌ماند و خوشبختانه تجار از سرعت فعالیت های گمرکی در مرز آستارا راضی هستند.

مدیرکل گمرک آستارا اضافه کرد: سرویس های صادرات به صورت مرتب اظهارنامه های گمرکی را بررسی می‌کنند و در صورت عدم مشکل قانونی، اظهارنامه تایید و سریعا به درب خروج ارسال می شود.

وی با بیان اینکه تمام تلاش ها بر این است که گمرک و مرزی فعال و پویا در این منطقه از کشور داشته باشیم، گفت: باسکول جدید در محوطه گمرک آستارا فعالیت خود را آغاز کرده و دستگاه ایکس.ری و اسکن جدید پس از خرید و راه اندازی در خروجی کار گمرک، در نظارت بر ترددها و رفع ترافیک داخلی گمرک نقش ویژه ای خواهد داشت.

افزایش صادرات کالا از مرز آستارا

نادری کالاهای صادراتی از گمرک مرزی آستارا را شامل محصولات کشاورزی از جمله کلم، کاهو، گوجه، هویج، بادمجان، سبزیجات، سیب درختی، پرتغال و کیوی، محصولات پتروشیمی، معدنی، مصنوعات پلاستیکی، کاشی، سرامیک، انواع سنگ های معدنی و ساختمانی، لبنیات و انواع آبزیان به مقاصد کشورهای همسایه شمالی اعلام کرد و متذکر شد: ۱۳ هزار و ۷۵۱ تن کالا به ارزش ۱۸ میلیون و ۳۳ هزار دلار در فروردین سال جاری از مرزهای زمینی، دریایی و ریلی آستارا در شمال غربی استان گیلان به خارج از کشور ترانزیت شده که نسبت به سال قبل از نظر وزنی ۳۷ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرک آستارا تصریح کرد: شهرستان مرزی بندر آستارا با سه مرز زمینی، دریایی و ریلی با کشور جمهوری آذربایجان از مبادی مهم تجارت و ترانزیت خارجی جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

تردد روزانه ۲۵۵ کامیون ترانزیتی از مرز آستارا / هر ۷ دقیقه یک کامیون

مشاهده خبر از ایسنا

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *