تشکیل قرارگاه تسهیل تشریفات گمرکی و جلوگیری از ماندگاری کالا

رئیس کل گمرک ایران گفت: قرارگاه تسهیل تشریفات گمرکی و جلوگیری از ایستایی و ماندگاری کالا، در گمرک جمهوری اسلامی ایران تشکیل می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، علیرضا مقدسی از تشکیل قرارگاه تسهیل تشریفات گمرکی و جلوگیری از ماندگاری کالا خبر داد و اظهار کرد: هدف از تشکیل این قرارگاه ایجاد شرایط مناسب و رفع موانع موجود برای تسهیل و تسریع تشریفات گمرکی ترخیص کالا به ویژه کالاهای اساسی، مواد اولیه و قطعات و ماشین آلات مورد نیاز واحدهای تولیدی و همچنین یافتن راه‌های مؤثر و عملی جهت کاهش ماندگاری کالا در گمرکات کشور است.

رئیس کل گمرک ایران افزود: فرماندهی و هدایت امور این قرارگاه را معاون امور گمرکی و سرپرست معاونت حقوقی و نظارت گمرک به طور مشترک بر عهده خواهند داشت و با تشکیل جلسات هفتگی، رصد، بررسی و تحلیل موانع تسهیل تشریفات گمرکی و عوامل ایجاد ایستایی و ماندگاری کالا در گمرکات به خصوص کالاهای اساسی و ارائه پیشنهادها و راهکارهای مناسب موجبات افزایش سرعت ترخیص و کاهش دپوی کالاها را فراهم خواهند کرد.

وی گفت: اولویت فعالیت این قرارگاه، گمرکات مهم و پرتردد کشور به خصوص گمرکات ترخیص کننده کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید است و معاونان، ناظران و مدیران کل گمرکات اجرایی و ستادی نهایت همکاری و هم اندیشی با این قرارگاه را به عمل خواهند آورد.

مقدسی پیگیری روند اظهار و ترخیص کالاهای موجود در گمرکات و ارائه گزارش‌های تحلیلی در این زمینه را از دیگر مأموریت‌های قرارگاه فوق اعلام کرد و افزود: اتخاذ تصمیمات واحد و ایجاد هماهنگی بیشتر مابین گمرک و سازمانهای همجوار و ذیمدخل در بحث ترخیص کالا، علاوه بر انضباط بخشی به فرایند فعالیت‌های تجاری و تسهیل امور گمرکی موجب کاهش ماندگاری کالا در گمرکات و بنادر خواهد شد.

گفتنی است، ناظران گمرکات هرمزگان، بوشهر، خوزستان (بندر امام خمینی ره)، سیستان و بلوچستان (چابهار) و مازندران (بندر امیرآباد) موظفند با ارائه گزارش مستمر و لازم در خصوص وضعیت کالاهای موجود در آن گمرکات و تصمیمات اتخاذ شده در این خصوص و در صورت لزوم شرکت در جلسه قرارگاه، اقدامات لازم را در راستای اهداف قرارگاه انجام دهند.

مشاهده خبر از مهر نیوز

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *