تعدد قوانین و بخشنامه‌ها در گمرک نیازمند بازنگری است

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک بوشهر با انتقاد از تعداد زیاد بخشنامه ها  و دستورالعمل های ابلاغی به گمرک گفت : تعدد قوانین و مقررات امور گمرکی موجب شده کار در این حوزه بسیار سخت دنبال شود و گمرک و فعالان اقتصادی را دچار سردرگمی کند.  

بهروز قره بیگی در جریان بازدید رئیس دادگاه انقلاب بوشهر و هیئت عالی رتبه قضایی استان از گمرک بوشهر اظهار کرد:  تعدد قوانین و بخشنامه و دستورالعمل های ارسالی گاهی متناقض و مبهم بوده و خدمت رسانی در عرصه تجارت را با چالش جدی روبرو کرده است.  

وی وجود این همه قوانین و بخشنامه را آفتی برای تجارت خارجی کشور عنوان کرد و ادامه داد: یکی دیگر از چالش های موجود گمرک تعدد مراجع سیاستگذار در بخش تجارت می باشد و  هم اکنون بیش از ۲۴ سازمان قوانین و مقررات متعددی در بخش تجارت خارجی دارند.  

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک بوشهر با اشاره به مکانیزه شدن و سیستمی شدن تمامی فرآیند رویه های گمرکی در گمرکات استان بوشهر تصریح کرد: با اسقرار کامل سامانه جامع امور گمرکی و راه‌اندازی پنجره واحد تجارت فرامرزی تمامی اسناد صادر شده توسط گمرک به‌ صورت الکترونیک در این سامانه جهت استعلام کلیه افراد مرتبط، مراجع نظارتی و کنترلی قرار داده شده است و تکمیل و هوشمندسازی این سامانه ها در دستور کار دولت می باشد.  

وی با بیان اینکه هم اکنون به نوعی اتاق شیشه ای در حوزه تجارت کشور ایجاد شده است، افزود: با الکترونیکی شدن فرآیندها و حذف کاغذ زمینه جعل اسناد و اظهار نامه های  گمرکی از بین رفته است.  

رئیس دادگاه انقلاب استان نیز ضمن تشکر از ناظرگمرکات استان و مسئولین گمرک بوشهر  به جهت ارائه گزارشات کارشناسی و بسیار مبسوط گمرکی گفت: برگزاری چنین نشست های تخصصی  و ارتقاء تعامل بین گمرک و دستگاه قضاء و تبادل اطلاعات کارشناسی مابین این دو نهاد قطعا موجب رفع ابهامات و ارتقاء سطح خدمت رسانی به مردم خواهد شد.  

عسکری افزود: با توجه به تخصصی بودن امورگمرکی و حقوقی ادامه  این نشست ها می تواند تاثیر مطلوبی در روند رسیدگی دقیق‌تر و پیگیری پرونده‌های قضایی داشته باشد.  

در ادامه این نشست ایشان و هیئت قضایی همراه نیز مبادرت به ارائه نقطه نظرات کارشناسی در حوزه قضایی و پرونده‌های مرتبط  پرداختند.  

همچنین در این جلسه موضوع چگونگی استعلامات پرونده های قضایی و پرونده‌های قضایی تشکیل شده در محاکم به ویژه در دادگاه انقلاب مورد بحث و بررسی و تبادل اطلاعات بین هیئت قضایی و گمرکی صورت گرفت.

مشاهده خبر از ایسنا

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *