تقویت گمرک رفسنجان برای صادرات فرآورده‌های نفتی به پاکستان

فروردین 17, 1401

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان با رئیس هیئت‌ مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی دیدار کرد.

به گزارش ایسنا، روح‌الله بهرامشاهی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان در دیدار سیدحمید حسینی رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی کشور اظهار کرد: به همه ظرفیت‌های داخل و بیرون شهرستان برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصاد نیاز داریم و بخش‌های زیادی را دنبال کرده‌ایم.

وی با اشاره به مزایای مناطق ویژه و آزاد تجاری بیان کرد: همه مناطق ویژه مزیت‌های عمومی دارند، نزدیک بودن منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان به مرکز استان، داشتن نقش محوری بین معادن استان و در حال توسعه‌بودن، آن را نسبت به سایر مناطق استان متمایز کرده است.

بهرامشاهی عنوان کرد: منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان دو هزار هکتار وسعت دارد که 200 هکتار فاز اول آن واگذاری انجام شده و 500 هکتار نیز برای ایجاد محور گردشگری از منطقه تا دره راگه در دستور کار است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان با اشاره به تنوع سرمایه‌گذاری در منطقه افزود: عمده سرمایه‌گذاری با محوریت مواد شیمیایی و کود است و در حال حاضر قطب تولید کود شیمیایی هستیم و به‌دلیل مخازن اسید که شرکت مس ایجاد کرده است، درخواست در این زمینه رو به افزایش است.

وی بر ضرورت تقویت گمرک منطقه ویژه رفسنجان تأکید و از سرمایه‌گذاری‌های مختلف چینی‌ها در این منطقه یاد کرد و افزود: امسال در حوزه فروسیلیس سرمایه‌گذار درخواست داده و متقبل شده که برق مورد نیاز خود را هم با احداث نیروگاه 100 مگاواتی تأمین کند.

بهرامشاهی تصریح کرد: با وجود شرکت ملی صنایع مس، مزیت‌های بیشتری برای منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان می‌توان ایجاد کرد و در حوزه حمایت از سرمایه‌گذار، سال گذشته درخواست کردیم شرکت مس مبلغی در یکی از بانک‌های رفسنجان سپرده کند که سرمایه‌گذاران منطقه بتوانند از محل این پول، تسهیلات دریافت کنند.

وی با اشاره به تغییرات در مدیریت شرکت مس و نگاه توسعه‌ای که مدیرعامل جدید دارد، عنوان کرد: منطقه ویژه ظرفیت خیلی خوبی دارد که هم مس می‌تواند صنایع پایین دستی خود را فعال کند هم اشتغال شهرستان رونق بگیرد.

بهرامشاهی خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین مزیت منطقه در حوزه صادرات و واردات است. به‌لحاظ صادرات و واردات مسأله گمرکی ندارد و تولیدکنندگان از معافیت هفت‌ساله مالیاتی بهره‌مند هستند.

نگاه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی به ظرفیت منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان

دکتر سیدحمید حسینی رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده نفت، گاز و پتروشیمی هم در این جلسه گفت: انتخاب رستمی در راس شرکت ملی صنایع مس ایران را به فال نیک می‌گیریم. 

وی بیان کرد: اینکه مس، پشت منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان است حاشیه امنی برای سرمایه‌گذاران است و سرمایه‌گذار با اطمینان بیشتری ورود می‌کند.

حسینی با اشاره به اینکه در منطقه ویژه در زمینه تلفیق انرژی و معدن کار شود، وجود گمرک در منطقه ویژه اقتصادی را یک ظرفیت خوب برشمرد.

وی در همین رابطه گفت: با توجه به اینکه یکی از تولیدکنندگان روغن بازیافتی در رفسنجان برای صادرات محصولش به کشور پاکستان مجبور است از گمرک یزد یا  بندعباس اقدام کند، گمرک رفسنجان این پتانسیل را دارد که تقویت شود و در این زمینه فعالیت کند و صادرات این ماده نفتی از گمرک رفسنجان صورت گیرد.

حسینی یادآور شد: زیرساخت‌های برق، آب و گاز برای تولیدکننده دارای اهمیت بالایی‌ست و ما نیز برای تولید و یا صادرات فرآورده‌های نفتی حتما منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان را در برنامه خواهیم داشت.

مشاهده خبر از ایسنا

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *