دقت در اجرای دستورالعمل تفویض اختیار صدور مجوز ورود موقت برای پردازش

طبقه بندی1398
تاریخ تصویب۱۳۹۸/۰۲/۱۶
شماره22/178365
مرجع صادر کنندهدفتر صادرات
محدوده شمولصادرات ورود موقت
ضمیمه

پیرو دستورالعمل شماره 430858‏/97‏/169 مورخ 16‏/04‏/97، موضوع شیوه نامه تفویض اختیار صدور مجوزهای ورود موقت، با عنایت به آنکه بررسی عملکرد گمرکات اجرایی در راستای دستورالعمل یاد شده در دستورکار می باشد و مقرر است نسبت به انجام بازدید های دوره ای در سال جاری در این زمینه اقدام گردد. لذا مقتضی است دستور فرمایید موارد ذیل مورد توجه و اقدام لازم قرار گیرد:
  1. در بند 1‏-1 دستورالعمل یاد شده موارد تفویض اختیار شده به صراحت مشخص گردیده است. لیکن در موارد ی مشاهده میگردد گمرکات اجرایی بدون توجه به موارد تفویض شده نسبت به ارجاع واحدهای تولیدی به ستاد جهت اخذ مجوز اقدام می نمایند. همچنین مشاهده می گردد برخی گمرکات برای اقلام استثناء شده (که مشمول تفویص اختیار نمی باشد) نسبت به صدور مجوز ورود موقت اقدام نموده اند و این امر ترخیص کالا را دچار مشکل نموده وموضوع از طریق گمرکات ترخیص کننده به این دفتر منعکس میگردد، لذا به جهت تسریع در انجام امور و هماهنگی میان کلیه گمرکات اجرایی لازم است حیطه شمول تفویض اختیار مورد توجه دقیق قرار گیرد. ضمناً لازم است پس از صدور مجوز به عنوان گمرک اجرایی ترخیص کننده، نسخه ای از آن بصورت اتوماسیون اداری (با الصاق درخواست متقاضی و منضم به پروفرم مربوطه در قسمت تصاویر مجوز) طی ارجاعات به این دفتر ارسال گردد. همچنین از آنجایی که لازم است مجوزهای مزبور از طریق دور اظهاری در سامانه epl از محل ورود موقت ماده 51 قانون امورگمرکی اظهار و برخی موارد همچون نام صاحب کالا، وزن، تعرفه، ارزش و… به صورت سیستمی کنترل گردد. لذا با توجه به بخش آخر بند 6‏-1 و6‏-9 دستورالعمل صدرالاشاره از ارجاع مجوزهای صادره در اتوماسیون اداری به گمرکات ترخیص کننده به جهت مشکلات ایجاد شده در روند اظهار جداً خودداری گردد.
  2. همانگونه که در بند 8‏-2 دستورالعمل صدرالاشاره اعلام گردیده کالاهای ورود موقت موضوع ماده 51 قانون امورگمرکی، چنانچه نیاز به تأمین ارز نداشته باشند، با توجه به اینکه واردات قطعی تلقی نمیشوند، مشمول ضوابط ثبت سفارش نیستند. لذا با عنایت به عدم توجه موضوع توسط تعدادی از گمرکات به این امر و نیز درج شماره ثبت سفارش انجام شده برای ورود قطعی در اظهار نامه ورود موقت برای پردازش و ترخیص برخی کالاها از محل ارزهای یاد شده به صورت ورود موقت باعث ایجاد مشکلات برای واحدهای تولیدی در جهت رفع تعهدات ارزی بابت ثبت سفارش واردات قطعی قبلی گردیده است، لذا مجدداً بر رعایت موضوع تأکید می گردد. بدیهی است در صورت تغییر شرایط یاد شده واعلام مراتب از سوی مراجع ذیربط، موضوع منعکس خواهد گردید.
  3. با توجه به مکاتبات واصله از برخی از گمرکات اجرایی متأسفانه در موارد ی مشاهده گردیده است مفاد بند 9 دستورالعمل صدرالاشاره در زمینه لزوم کنترل میزان صادرات از محل پروانه های ورود موقت مشمول ضوابط خاص (همانند آرد، شمش سرب و…) ضرورت اظهار کالا با انتخاب نوع «صادرات از محل ورود موقت» از میان فیلدهای موجود در اظهار نامه، توجه به ماده 84 آیین نامه اجرایی قانون امورگمرکی، تسویه پروانه های ورود موقت در اسرع وقت و… رعایت نمی گردد که این امر باعث مکاتبات متعددی بین گمرکات اجرایی (خصوصا گمرکات ورود موقت کننده) و واحدهای تولیدی با ستاد می شود، لذا توجه به موارد یاد شده مجدداً تاکید می گردد.
  4. با عنایت به مراتب فوق مقتضی است عملکرد آن گمرک در راستای دستورالعمل یاد شده را از طریق تجمیع فایلهای موضوع بند 3‏-3 دستورالعمل (از تاریخ تفویض اختیار تاکنون) به این دفتر جهت رسیدگی ارسال فرمایند.

کماکان بر ارسال آمار موضوع بند 3‏-3 دستورالعمل یاد شده در پایان هر ماه و به صورت کامل از طریق اتوماسیون اداری به این دفتر تاکید میگردد

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *