دقت و توجه ویژه درارزیابی وانجام تشریفات صادرات کالاها به ویژه مشتقات جامد نقت و گاز

طبقه بندی1391
شماره196904/359
ضمیمه

بسمه تعالی
196904/359
ناظرین محترم گمرکات استانها
مدیران کل و مدیران محترم گمرکات اجرایی مستقل

باسلام و احترام،
با عنایت به ضوابط جاری و تفاوت فاحش قیمت داخلی فرآورده های نفتی با قیمتهای بین المللی، در حال حاضر انگیزه تخلف افراد سودجو جهت جاسازی کالاهای فوق الذکر در جوف کالاهای اظهار شده افزایش یافته و گزارشات واصله حاکی از افزایش کشفیات موارد موصوف میباشد. لذا ضمن تأکید بر دقت و توجه ویژه در ارزیابی و انجام تشریفات صادرات کالاها به ویژه مشتقات جامد نفت و گاز (همچون گریس، قیر جامد، وازلین، پارافین جامد و…) ، در خصوص محمولات صادراتی مشتقات مایع نفت و گاز نیزرعایت نکات ذیل لازم است:
1-از ارائه تسهیلات ارزیابی در محل خودداری گردد.
2-مفاد دستورالعمل پیشگیری و مبارزه با قاچاق و عرضه خارج از شبکه فرآورده های نفتی یارانه ای مصوب ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز باآخرین اصلاحات وبخشنامه های مربوطه به دقت رعایت گردد.
3-در زمان اظهار محمولات، اصل اسناد تأمین مواد اولیه به کاررفته در تولید محموله صادراتی اخذ گردد. بدیهی است مواد اولیه به کار رفته در تولید محصولات صادراتی باید به قیمت بین المللی خریداری ودرفاکتور خرید ارایه شده به گمرک به آن تصریح شده باشد. علاوه بر آن، چنانچه فاکتور فروش بر مینای واحد پولی «ریال» باشد، ارائه تأییدیه منشأ اولیه فروشنده مواد اولیه (ازمراجع قانونی نظیر شرکت نفت ،پالایشگاهها یا پتروشیمی ها) مبنی بر بلامانع بودن صادرات محصول تولیدی الزامی خواهد بود.
4-جهت ارائه تسهیلات خوشنامی به صادرکنندگان از خوشنام بودن ایشان بر اساس آخرین بخشنامه های ابلاغ شده تا روز اظهار محمولات اطمینان حاصل شود.
5-اظهارنامه های مربوطه در سیستم انتخاب مسیر اظهارنامه های صادراتی، الزاماً به مسیر قرمز هدایت گردند.
6-در ارزیابی دقیق اینگونه محمولات دقت گردد.
7-نمونه برداری از محمولات با حضور نمایندگان سرویس ارزیابی، حراست، سازمان استاندارد و عنداللزوم نماینده مدعی العموم و بر اساس استانداردهای نمونه برداری (که نماینده سازمان ملی استاندارد مسئول اجرای آن میباشد) صورت پذیرد.
8-اجازه خروج محمولات و پروانه صادراتی، پس از وصول جوابیه کارگروه با اخذ ضمانتنامه بانکی (صادرکنندگا ن غیر خوشنام) و یا تعهد معتبر (صرفاصادرکنندگان خوشنام) صادرگردد.

حسن علیدوستی
مدیر کل دفترصادرات

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *