رشد بیش از 89 درصد درآمدهای وصولی گمرکات استان مرکزی

شهریور 1, 1399

مدیرکل گمرکات استان مرکزی گفت: میزان درآمدهای وصولی ملی و استانی از بیش از ۲۶ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۲۳۹ میلیارد در سال ۹۸ افزایش پیدا کرده که رشد 89 درصدی را نشان می دهد.

اسماعیل حسینی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: تعداد اظهارنامه‌های صادراتی استان مرکزی در سال ۹۲ برابر با ۱۴ هزار و ۳۸۳ فقره بوده است. این رقم از سال ۹۳ تا ۹۸ به ترتیب ۱۱ هزار و ۶۲۷ فقره، ۱۱ هزار و ۷۱۳ فقره، ۱۵ هزار و ۳۸۸ فقره، ۲۰ هزار و ۱۸۶ فقره، ۲۱ هزار و ۴۵۴ فقره و ۲۳ هزار و ۹۴۴ فقره بوده و از سال ۹۴ به بعد میزان صادرات روند افزایشی خوبی داشته است.

وی ارزش دلاری صاردات در سال گذشته را بیش از ۹۷۸ میلیون دلار عنوان کرد  و افزود: سال ۹۷ بیشترین آمار صادرات استان به میزان بیش از یک میلیارد و ۱۳ میلیون دلار ثبت شده است. پیش بینی صادرات در سال ۹۸ بیش از این مقدار بود، اما به سبب مشکلاتی از جمله شیوع ویروس کرونا در اواخر سال، این رقم محقق نشد، البته علیرغم تمامی مشکلات، صادرات خوبی در سال ۹۸ به ثبت رسید.

مدیرکل گمرکات استان مرکزی تصریح کرد: میزان صادرات در سال ۹۲ بیش از ۸۹۳ میلیون دلار، سال ۹۳ بیش از ۶۲۵ میلیون دلار، سال ۹۴ بیش از ۵۱۷ میلیون دلار، سال ۹۵ بیش از ۶۶۹ میلیون دلار و سال ۹۶ بیش از ۹۸۱ میلیون دلار بود و در سال ۹۷ با افزایش چشمگیر و ثبت رکورد صادراتی به بیش از یک میلیارد و ۱۳ میلیون دلار رسید.

حسینی در خصوص توفیقات حاصل شده در بازه زمانی سال ۹۲ تا ۹۸ اضافه کرد: راه اندازی گمرک نفت در منطقه ویژه اقتصادی کاوه یکی از توفیقات حاصل شده در این بازه زمانی بوده به طوری که در حال حاضر عمده صادرات مشتقات نفتی در سطح کشور از گمرک خصوصی کاوه انجام می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین سال گذشته در بحث زیرساختی زمینی به منظور توسعه گمرک به میزان حدود ۱.۷ هکتار خریداری شده، از طرفی از سال ۹۲ تاکنون تغییراتی در بحث نرم افزاری مبنی بر ایجاد سامانه امور گمرکی ایجاد شده که با افتتاح این سامانه تمامی رویه های گمرکی به صورت الکترونیکی انجام می شود و اقدام سنتی در واردات و صاردات صورت نمی‌گیرد.

مدیرکل گمرکات استان مرکزی در خصوص انبارهای زیرکلید گمرک نیز اضافه کرد: سال ۹۲ حدود چهار انبار زیرکلید در استان وجود داشت که در این مدت به ۱۴ انبار ارتقا پیدا کرده و این اقدام در راستای کاهش هزینه تولیدکنندگان و کاهش خسارت به آنها صورت گرفته و حمل کالا مستقیما از محل شرکت انجام می‌شود. یک انبار اختصاصی در استان اصفهان متعلق به استان مرکزی است و انبار دیگری نیز در همان استان درخواست شده است.

حسینی در خصوص میزان واردات بیان کرد: تعداد اظهارنامه های وارداتی در سال ۹۲، هزار و ۱۶۷ فقره بوده که تا ۹۸ به 3224 فقره رسیده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه میزان واردات نیز از سال ۹۲ افزایش یافته و جنبه مثبت این افزایش در این است که بیشترین میزان واردات استان مواد اولیه و اجزا و قطعات خط تولید و ماشین آلات خط تولید است که به تولید کالاهای صادرات محور کمک می‌کند، میزان واردات یاد شده از ۱۶۵ میلیون دلار در سال ۹۲ به ۴۷۰ میلیون دلار در سال ۹۸ رسیده است.

مدیرکل گمرکات اسان مرکزی با بیان اینکه تراز تجاری استان در تمامی سال ها بین ۴۰ تا ۵۰ درصد مثبت بوده، بیان کرد: میزان درآمدهای وصولی ملی و استانی از بیش از ۲۶ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۲۳۹ میلیارد در سال ۹۸ افزایش پیدا کرده، همچنین درآمد مالیات بر ارزش افزوده نیز از ۲۶ میلیارد در سال ۹۲ به ۱۸۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ رسیده که بیانگر عملکرد مثبت گمرکات استان در زمینه تسریع ترخیص کالاهای وارداتی بوده است.

مشاهده خبر از ایسنا

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *