رشد ۲۰ درصدی صادرات غیرنفتی گیلان طی نیمه نخست امسال

استاندار گیلان گفت: طی شش ماه نخست امسال، نزدیک به ۵۰۳ هزار تن کالا به ارزش حدود ۳۱۵ میلیون دلار از گیلان صادرات انجام شده که به لحاظ ارزی، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۰ درصد رشد نشان می دهد.

ارسلان زارع در جلسه مشترک گفت وگوی دولت و بخش خصوصی و توسعه صادرات غیر نفتی استان گیلان، اظهار کرد: باید تلاش مان این باشد که صادرات کالاهای غیر نفتی از استان، آسان تر و با سرعت انجام شود.

وی افزود: با وجود تمامی دشواری ها، استان گیلان شرایط مساعدی از لحاظ صادرات دارد و بر همین اساس هر ساله میزان صادرات مان افزایش داشته است.

استاندار گیلان ادامه داد: طی شش ماه نخست امسال، نزدیک به ۵۰۳ هزار تن کالا به ارزش حدود ۳۱۵ میلیون دلار از گیلان صادرات انجام شده که به لحاظ ارزی، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۰ درصد رشد نشان می دهد.

زارع، با بیان اینکه صادرات کالا ها طی نیمه دوم سال بیشتر از نیمه اول سال است، افزود: به همین دلیل مطمئنیم که با تلاش دستگاه‌های اجرایی مربوطه می‌توانیم به صادرات هدف‌گذاری شده ۷۲۰ میلیون دلاری در استان برای امسال برسیم.

وی در ادامه به زمان پاسخگویی برای ثبت سفارش و رتبه استان در کشور نیز اشاره کرد و گفت: از لحاظ ثبت سفارش در کشور رتبه نهم و از لحاظ پاسخگویی رتبه سوم با میانگین را داریم که باید زمان پاسخگویی را به حداقل ممکن برسانیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با  تاکید بر ضرورت تلاش شبانه‌روزی دستگاه‌ها گفت: باید رسوب کالاها در گمرک حداقلی شد و بکوشیم این روند ادامه یابد.

زارع، کاهش رسوب کالاها در گمرک استان طی ۱۰ سال گذشته را بی سابقه خواند و عنوان کرد: باید موضوعاتی همچون نتایج آزمایش ها برای کالاها توسط گمرک و سایر دستگاه‌ها به حداقل ممکن برسد.

وی با اشاره به اهمیت تامین مواد اولیه و کالاهای اساسی همچون گندم و غلات و واردات حدود ۸۸۰  هزار تن کالا به استان طی نیمه نخست امسال تصریح کرد: سیلوهای ما کمک کرد تا کالاهای اساسی ترخیص شوند و ما از فرصت های بیشتری برای تحقق اهدافی که دولت سیزدهم دنبال می کند،  بهره‌مند شویم.

استاندار گیلان، یکی از ظرفیت های استان را اتحادیه اقتصادی اوراسیا دانست و بر تقویت آن و همچنین استفاده از پتانسیل های منطقه آزاد انزلی تاکید و اضافه کرد: تقویت کشتیرانی بین بنادر اکتائو و کاسپین می تواند کمک کننده باشد و آستراخان نیز ظرفیت مناسبی است که باید از آن به خوبی بهره گرفت.

وی همچنین تاکیدات رئیس جمهوری بر تقویت بازارچه های مرزی را یادآور شد و با اشاره به اهمیت دیپلماسی اقتصادی در این مسیر گفت: تامین زمین برای شهرک های صنعتی مرزی از جمله دغدغه هاست که باید از آن به نحو شایسته استفاده شود.

مشاهده خبر از ایسنا

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *