رشد 15 درصدی صادرات کالا از گمرکات آذربایجان شرقی در سال گذشته

ناظر گمرکات آذربایجان شرقی از رشد 15 درصدی صادرات کالا از گمرکات آذربایجان شرقی در سال 1399 خبر داد.

لیلی اورنگی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به صادرات بیش از دو میلیون تن کالا به ارزش بیش از یک میلیارد و 151 میلیون دلار از گمرکات آذربایجان شرقی در سال 99، اظهار کرد: این میزان کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن چهار درصد و از حیث ارزش دلاری 15 درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در مدت یاد شده اداره کل گمرک تبریز با بیش از 899 هزار تن کالا به ارزش بالغ بر 618 میلیون دلار،  سهم نخست میزان صادرات را در بین گمرکات استان را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به رونق صادرات از استان در کنار صادرات به ۱۰۶ کشور جهان، افزود: عمده مقاصد کالاهای صادراتی به کشورهای عراق، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، افغانستان، پاکستان، امارات متحده عربی، چین، ایتالیا و رومانی بوده است.

اورنگی عمده کالاهای صادراتی از گمرکات استان در مدت یاد شده را مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد، چدن آهن و فولاد، میوه‌های خوراکی پوست مرکبات، فرآورده‌های غلات، مس و مصنوعات از مس، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد، شیشه و مصنوعات شیشه‌ای، عنوان کرد.

وی ادامه داد: همچنین قند و شکر و شیرینی، کاکائو و فرآورده‌های آن، راکتورهای هسته‌ای دیگ بخار و آبگرم ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجراء و قطعات آن‌ها، سبزی‌ها و نباتات ریشه و غده‌های زیرخاکی خوراکی، فرآورده‌های از سبزی‌ها میوه‌ها یا از سایر اجزای نباتات و محصولات شیمیائی غیرآلی یا ترکیبات آلی یا غیرآلی فلزات از دیگر کالاهای صادراتی از گمرکات آذربایجان شرقی طی سال ۹۹ هستند.

وی با اشاره به کاهش ۱۲ درصدی واردات آذربایجان شرقی در سال ۹۹، خاطرنشان کرد: 470 هزار تن کالا به ارزش بیش از یک میلیارد دلار از طریق گمرکات استان وارد کشور و ترخیص شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 9 درصد و از حیث ارزش دلاری 12 درصد کاهش داشته است.

ناظر گمرکات استان عمده کالاهای وارداتی از گمرکات استان را راکتورهای هسته‌ای دیگ بخار و آبگرم ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزا و قطعات آنها، چوب و اشیاء چوبی و زغال چوب، کاغذ و مقوا اشیای ساخته شده از خمیر کاغذ از کاغذ یا مقوا، چدن آهن و فولاد، گوشت و احشای خوراکی، کاکائو و فرآورده ای آن، محصولات شیمیائی آلی، مواد پلاستیکی واشیای ساخنه شده از این مواد، الیاف سنتتیک یا مصنوعی غیر یکسره، میوه‌های خوراکی پوست مرکبات اعلام کرد.

وی با بیان این‌که کالاهای وارداتی از 68 کشور جهان و از طریق گمرکات استان وارد کشور و سپس ترخیص شده‌اند، متذکر شد: کالاهای وارداتی عمدتا از کشورهای آلمان، چین، برزیل، ایتالیا، امارات متحده عربی، روسیه، ژاپن، هند، اکوادور و گرجستان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: طی سال ۹۹، ۶۲۷ فقره پرونده قاچاق به ارزش یک هزار و ۴۷۴ میلیارد ریال در گمرکات استان تشکیل و مورد رسیدگی شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ تعداد پرونده شش درصد و از حیث ارزش ۲۴ درصد افزایش داشته است.

اورنگی میزان درآمد وصولی گمرکات استان در سال 99 را بالغ بر شش هزار و 664 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: این میزان در مقایسه با سال قبل سه درصد کاهش داشته است.

وی همچنین با اشاره به آمار فروردین ماه گمرکات استان در سال جاری، گفت: ۲۶ هزار تن کالا به ارزش بالغ بر ۵۸ میلیون دلار از گمرکات استان واردات شده وبیش از ۱۸۲ هزار تن به ارزش بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است.

وی عمده مقاصد کالاهای صادراتی عراق، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، ایتالیا، افغانستان، بلغارستان، گرجستان، پاکستان، آلمان عنوان کرد و افزود: همچنین عمده مبادی کالاهای وارداتی شامل ترکیه، چین، آلمان، امارات، اسپانیا و … است

انتهای پیام.

مشاهده خبر از ایسنا

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *