رویه اجرایی صادرات هیدروکربن حاصل از ضایعات لاستیک فوسوده

طبقه بندی1397
تاریخ تصویب۱۳۹۷/۰۱/۱۹
شماره 12/33566
مرجع صادر کنندهدفتر صادرات
محدوده شمولصادرات نفتی
ضمیمه EFG81340012905.tif

بپیوست تصویر نامه شماره 13518‏/96‏/ص مورخ 9‏/08‏/96 رئیس محترم ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز موضوع ابلاغ «رویه اجرایی صادرات هیدروکربن حاصل از ضایعات لاستیک فرسوده» ارسال ومواردی بشرح ذیل جهت اقدام لازم اعلام میگردد:
 1. مطابق تبصره 2 بند 1 مرحله چهارم از مراحل اجرا رویه موصوف، کلیه مجوزهای صادره جهت صدور محموله های هیدروکربن حاصل از ضایعات لاستیک صرفاً پس از وصول از ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، توسط دفتر صادرات بصورت سیستمی به گمرکات مرزی تعیین شده ابلاغ خواهد گردید.
 2. مطابق بند 4 مرحله چهارم دستورالعمل ابلاغی، اخذ صورتجلسه تنظیمی کمیسیون استان مبدأ از طریق کمیسیون استان مقصد (استان مرزی محل صدور) توسط گمرکات مرزی تعیین شده ضروری می باشد.
 3. مطابق بند7 و تبصره 1و2 بند10صادرات هیدروکربن حاصل از ضایعات لاستیک فرسوده صرفاً از طریق گمرکات ماهیرود، شهید رجایی و جلفا (جهت خروج از نوردوز) با رعایت دستورالعمل «اصلاح و بهبود فرآیندهای صادرات، واردات و معاوضه نفت خام، میعانات گازی و فرآورده ها و مشتقات نفتی» پس از اظهار و اخذ و بررسی صورتجلسه و مدارک حمل و سایر مدارک ارائه شده ، نمونه برداری، استعلام آنالیز از آزمایشگاه های مجاز و ارسال آنالیز اعلام شده به سازمان ملی استاندارد ایران و وصول پاسخ جوابیه کارگروه فنی استاندارد امکانپذیر می باشد. ضمناً با توجه به اینکه این محمولات فاقد اسناد منشأ مواد اولیه می باشند لازم است در زمان استعلام نظر کارگروه فنی استاندارد به صراحت موارد ذیل درخواست گردد:
  1. آیا ماهیت محموله به عنوان هیدروکربن حاصل از ضایعات لاستیک مورد تائید می باشد؟
  2. آیا محموله فاقد مواد یارانه ای میباشد؟
  3. آیا نتیجه آزمون با اظهار صاحب کالا مطابقت دارد یا خیر؟
سپس بر اساس پاسخ واصله اقدام نمایند.ضمناً در صورتیکه بر اساس نظریه سازمان ملی استاندارد محموله های مزبور حاوی درصدی فرآورده نفتی یارانه ایبوده و نتیجه آزمون با اظهار صاحب کالا مطابقت نداشته باشد آن گمرک پس از تنظیم صورتمجلس قاچاق نسبت به ارجاع پرونده به مراجع قضایی اقدام نمایند.
 1. مطابق مفاد بند 9 وتبصره های ذیل آن، خروج محموله های صادراتی مزبور از کشور پس ازکنترل پلمبهای الصاقی به کلیه شیرها و دریچه های مخازن حامل سوخت و اطمینان از سالم بودن آنها و تطبیق شماره پلمب ها با شماره های درج شده درصورتجلسه ارسالی از کمیسیون استان مقصد، و انجام تشریفات صدور مطابق فصل پنجم دستورالعمل اصلاح و بهبود فرآیندهای صادرات ، واردات ، عبور و معاوضه نفت خام ، میعانات گازی و فرآورده های و مشتقات نفتی ( موضوع بخشنامه ردیف 98 سال جاری ) منوط به وصول جوابیه کارگروه فنی استاندارد و یا تودیع تعهد بالاترین مقام شرکت می باشد. ضمناً واحدهای تولیدی که در فرآیندانجام صادرات مرتکب تخلف شده اند ( منجر به تشکیل پرونده در مراجع تعزیراتی یا قضایی شده باشند) تا تعیین تکلیف قطعی پرونده در مراجع رسیدگی کننده خروج محموله های ایشان از کشور (هیدروکربن حاصل از ضایعات لاستیک فرسوده)، منوط به وصول جوابیه کارگروه فنی استاندارد و یا تودیع ضمانتنامه بانکی به میزان دو برابر ارزش محموله اظهاری می باشد.
 2. مطابق بند 11 محموله هیدروکربن حاصل از ضایعات لاستیک نمی تواند به عنوان ماده اولیه یا منشا تولید سایر فرآورده های نفتی برای صادرات مورد استفاده قرار گیرد.
6‏-گمرکات ذیربط می بایستی آمار ماهیانه صادرات هیدروکربن حاصل از ضایعات لاستیک فرسوده را مستقیماً به ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارسال و طی رونوشتی دفتر صادرات را مطلع نمایند.
رونوشت به:
‏- جناب آقای مرادی مدیر کل محترم مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی و نظارت بر حمل و نقل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارزپیرو بند 3 نامه شماره 861541‏/96 مورخ14‏/8‏/96 خواهشمند است دستور فرمائید به منظور اعمال کنترلهای لازم، ضمن ارسال لیست شرکت های تولید کننده موصوف به همراه ظرفیت تولید سالیانه مندرج در پروانه بهره برداری به این سازمان، ابلاغ مجوزهای مربوطه و کسر از محل آن در سامانه ثامن انجام گردد.
صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *