زلزله شدید در جنوب شرق ایران/ ثبت دو زلزله ۶ ریشتری/ فوت یک نفر

آبان 23, 1400

بندرعباس- حوالی ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه نخستین زلزله ۶ ریشتری در منطقه «فین» هرمزگان به وقوع پیوست و یک دقیقه بعد دومین زمین‌لرزه ثبت شد، زلزله‌هایی که در عمده شهرهای جنوب شرقی ایران هم احساس شد.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: زمین لرزه های شدیدی استان هرمزگان را لرزاند و شهرهای هم مرز با این استان در فارس و کرمان نیز لرزیدند. این زمین لرزه ها مقارن ساعت ۱۵و ۳۷ دقیقه امروز یکشنبه و در حوالی جزیره هرمز رخ داده اند.

عمق این زلزله های دو گانه ۶ ریشتری در ۱۵ کیلومتری زمین اعلام شده است.

زلزله شدید در جنوب شرق ایران/ ثبت دو زلزله ۶ ریشتری/ قطعی برق
مشخصات زمین لرزه نخست

شدت زلزله به حدی بود که مردم وحشت زده و سراسیمه به خیابان‌ها ریختند. این زمین لرزه در شهرستان‌های میناب و قشم هم با تکان‌های زیاد احساس شده است.

مشخصات زمین لرزه دوم
مشخصات زمین لرزه دوم

این زلزله تاکنون منجر به فوت یک نفر شده است. مسئولان از اعزام تیم‌های ارزیاب به منطقه خبر داده اند و گزارش ها حکایت از خسارت به برخی خانه های روستایی است.


آخرین اخبار این زمین لرزه را در زیر می خوانید.


۱۷:۲۵ اعلام حالت نارنجی آماده باش در کرمان/ خسارت جانی نداشتیم


۱۷:۲۲ دستور رئیس‌جمهور برای رسیدگی به وضعیت زلزله‌زدگان هرمزگان

3939381

رئیس‌جمهور در جلسه عصر امروز(یکشنبه) هیئت دولت بعد از اطلاع از وقوع زلزله در مناطقی از جنوب کشور از دستگاه‌های ذیربط خواست به وضعیت زلزله زدگان، فورا رسیدگی کنند.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی همچنین به محمد مخبر معاون اول خود مأموریت داد به سرعت به این استان زلزله زده سفر کند.


۱۷:۲۱ آب تمام مناطق زلزله زده هرمزگان در حالت پایدار است

امین قصمی عصر یکشنبه در حاشیه جلسه ستاد مدیریت بحران در استانداری هرمزگان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تمامی اکیپ اتفاقات آبفا در سراسر استان به حالت آماده باش در آمده اند، افزود: تمامی تاسیسات تامین آب بندرعباس از جمله آبشیرینکن یکصد هزار متر مکعبی بندرعباس با ظرفیت کامل در مدار تولید هستند و مردم نگران تامین آب شرب خود نباشند.

به گفته وی، در برآوردهای اولیه مشخص شده که هیچ گونه آسیبی که موجب قطعی و خسارت جدی به تاسیسات شرکت آب و فاضلاب باشد، گزارش نشده و نگرانی بابت قطعی آب وجود ندارد.

مدیرعامل آبفای هرمزگان تصریح کرد: در حال حاضر کارشناسان و اکیپ های اتفاقات و امداد با حضور در محل تاسیسات شهرها و روستاهای استان هرمزگان به ویژه شهرستان های بندرعباس قشم فین خمیر و میناب در حال بررسی حادثه احتمالی بر روی تاسیسات آبفا هستند.


۱۷:۲۰ آماده باش کامل در هرمزگان/مردم خونسردی خود را حفظ کنند

مهدی دوستی عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به وقوع زمین لرزه های ۶.۴ و ۶.۳ ریشتری در استان هرمزگان، عنوان کرد: مرکز این زلزله ها بخش فین بوده و تیم های ارزیاب به مناطق مختلف اعزام شده اند.

وی ادامه داد: براساس ارزیابی صورت گرفته خسارت ها و آسیب هایی به منازل در بخش فین منازل وارد شده است.

استاندار هرمزگان افزود: با توجه به اینکه این زمین لرزه ها طولانی بوده، باعث وحشت مردم شده است که از مردم می خواهیم خونسردی خود را حفظ کنند.

دوستی تصریح کرد: بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و دستگاه‌های امدادی و مجموعه دستگاه های ستاد مدیریت بحران استان هرمزگان در حالت آماده‌باش قرار دارند.

وی گفت: مشکلات پیش آمده در خصوص قطع برق و تلفن در برخی مناطق نیز در دست بررسی و رفع است.


۱۷:۱۶ بالگردهای اورژانس هرمزگان به فین اعزام شدند

3740872

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: تا کنون مرگ یک جوان در محله اوزیهای شهر بندرعباس به علت سقوط تیر چراغ برق گزارش شده است.

وی عنوان کرد: هنوز خسارت‌های جانی دقیق از سوی مراکز بهداشت در استان به دست ما نرسیده است.

نوروزیان خاطرنشان کرد: بالگرد اورژانس هرمزگان جهت امدادرسانی به مصدومان احتمالی زلزله بعدازظهر یکشنبه به شهر فین اعزام شده است. همچنین اورژانس خودرویی از بندرعباس و حاجی آباد به محل حادثه اعزام کرده ایم.


۱۷:۱۱ عکس / خسارات زلزله در هرمزگان

3956282

3956283


۱۷:۱۰ ۲ زمین لرزه ۳.۹ و ۴ ریشتری فین و قلعه قاضی را لرزاند

دو زمین لرزه به ترتیب ۳.۹ ریشتری شهر فین و ۴ ریشتر شهر قلعه قاضی از توابع شهرستان بندرعباس را لرزاند.

این زمین لرزه‌ها در حالی به وقوع پیوست که در ساعت ۱۵:۳۷ دقیقه بعدازظهر یکشنبه دو زمین لرزه ۶.۴ و ۶.۳ ریشتری به فاصله یک دقیقه از هم شهر فین از توابع بندرعباس را لرزاند.


۱۷:۰۲ مشکلی در عرضه سوخت در مناطق زلزله زده استان هرمزگان وجود ندارد

سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت کشور گفت: مشکلی در عرضه سوخت در استان هرمزگان و مناطق زلزله زده وجود ندارد و از مردم می‌خواهیم از تجمع و ازدهام در مقابل جایگاه‌های سوخت پرهیز کنند.


۱۶:۵۸ عکس / حضور مردم بندرعباس در خیابان ها بعد از زلزله ۶.۴ ریشتری

3956254

3956255

بقیه تصاویر را اینجا ببینید.


۱۶:۵۶ زمین لرزه دوگانه در هرمزگان / احتمال سونامی در این منطقه کم است

ایرج روحی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص زلزله ۶.۴ ریشتری لافت در هرمزگان که در ساعت ۱۵ و ۳۶ دقیقه امروز بعدازظهر به وقوع پیوست گفت: امروز دو زلزله به فاصله زمانی ۱۵:۳۷:۴ به بزرگی ۶.۴ و دومین زمین لرزه ۱۵:۳۸:۳۸ به بزرگی ۶.۳ ریشتر رخ داد. این زمین لرزه به اصلاح زمین شناسان دوگانه است.

رئیس پایگاه اطلاعات لرزه‌ای مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که این دو زلزله از کدام گسل نشات گرفته است، عنوان کرد: این دو زلزله نزدیک به گسل «زاگرس بلند» بوده است و احتمال می رود که زمین لرزه اصلی در این استان بوده است.

به گفته روحی، بعد از این زمین لرزه هم یک پس لرزه ۴ریشتری در ساعت ۱۶ و ۲۲ دقیقه و ۳۸ ثانیه و پس لرزه ۳ و ۹ ریشتری در ساعت ۱۶ و ۴۳ دقیقه و ۱۵ ثانیه به وقوع پیوسته است.

رئیس پایگاه اطلاعات لرزه‌ای مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفت: سابقه ای ندارد که در این منطقه سونامی رخ دهد و احتمال اینکه در این منطقه سونامی رخ دهد کم است.

وی افزود: اگر این زمین لرزه در دریای عمان بود احتمال سونامی وجود داشت.


۱۶:۵۲ فیلم / لحظه وقوع زلزله در کوه «گنو» بندرعباس


۱۶:۴۵ مرگ یک نفر در بندرعباس در اثر سقوط تیر برق

رئیس امدادو نجات هلال احمر گفت: تاکنون فقط یک نفر بر اثر سقوط تیر چراغ برق درپی وقوع زمین لرزه در بندرعباس جان خود را از دست داده است.

مهدی ولی پور گفت: طبق گزارش اولیه همین یک نفر جانش را از دست داده است.

وی گفت: هنوز مصدومیت یا فوت دیگری اعلام نشده است.


۱۶:۴۳ شدت زلزله در مناطقی موجب ریزش کوه شد

در پی وقوع زمین لرزه ۶.۴ ریشتری در بندر لافت و قدرت این زلزله موجب ریزش بخشی هایی از کوه گنو شده است.

طبق گزارشات مردمی این زمین لرزه خسارت های زیادی در پی داشته است. تیم های ارزیاب مدیریت بحران استانداری هرمزگان به محل های زلزله زده اعزام شده اند.


۱۶:۴۳ اطلاعات دقیقی از خسارت های زلزله نداریم

مهرداد حسن زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وقوع ۲ زلزله ۶ و ۶.۵ ریشتری در هرمزگان، اظهار کرد: تیم‌های ارزیاب به قشم، لافت، میناب و روستاهای بندرعباس برای ارزیابی میزان خسارت اعزام شده‌اند.

وی با ذکر این نکته که هماهنگی‌های لازم با فرمانداران این شهرستان‌ها انجام شده است، تصریح کرد: نهادهای امدادرسان در حال آماده باش هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان تشریح کرد: پس از ارزیابی نهایی میزان خسارت به اطلاع عموم رسانده خواهد شد.

حسن‌زاده گفت: امیدوارم مردم همکاری لازم را با نهادهای خدمات رسان و امداد رسان داشته باشند.


۱۶:۴۳ فیلم / تصاویری از لحظه زلزله شدید در هرمزگان


۱۶:۴۲ برق مناطق زلزله‌زده استان هرمزگان تا ساعاتی دیگر وصل می‌شود

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت برق مناطق زلزله‌زده گفت: در پی زلزله‌ای که ظهر امروز در استان هرمزگان رخ داد، ۵ پست فوق توزیع و ۲ ترانس برق را در منطقه «سرزه» از دست دادیم.

وی افزود: همکاران ما در شرکت‌های برق منطقه‌ای این شهرستان در تلاش هستند که تا ساعت دیگر مشکل برطرف شده و برق این منطقه و منطقه‌های اطراف از جمله لافت و درگهان وصل شود.


۱۶:۴۰ مرکز دقیق زمین لرزه حوالی «فین» است

رئیس مرکز لرزه نگاری گفت: بر اساس اطلاعات رسیده مرکز دقیق زلزله حوالی فین در استان هرمزگان است. بایرام نژاد افزود: مختصات جدید زلزله ۶.۴ ریشتری ۲۴ کیلومتری فین هرمزگان را نشان می‌دهد.

تاکنون خسارت جانی از این زلزله گزارش نشده است.


۱۶:۳۴ وقوع ۲ لرزش پی در پی / تاکنون در کرمان خسارتی نداشته‌ایم

3798192

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان با اشاره به اینکه دو زمین لرزه پی در پی هرمزگان در کرمان هم احساس شد، گفت: تاکنون گزارشی مبنی بر خسارت ناشی از زمین لرزه در کرمان نداشته‌ایم.


۱۶:۳۴ آخرین وضعیت اعزام تیم های ارزیاب اورژانس وهلال احمر به قشم و لافت

به دنبال زلزله ۶.۴ ریشتری در لافت، مهدی ولی‌پور رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفتگو با شبکه خبر گفت: گزارش های اولیه از ریزش دیوار برخی منازل در این منطقه و یکی از روستاهای سیرجان در ‏جنوب کرمان حکایت دارد و باید منتظر جمع بندی گزارش های تلفنیی و گزارش های تیم های ارزیاب هستیم که تا دقایقی دیگر به دستمان می رسد.

وی ادامه داد: در حال حاضر تیم های ارزیاب اعزام شده اند.

وی درباره اعزام بالگردهای امدادی نیز گفت: می شود از آن استفاده کرد و بستگی به زمان پروازها دارد که از ۱۶:۳۰ تا ۱۷ در این شرایط است. ما آنجا مرکز امداد هواییمان آماده پرواز هستند.

میعاد فر رئیس اورژانس کشور نیز در گفتگو با شبکه خبر درباره وضعیت مصدومان احتمالی زمین لرزه گفت: همکاران ما در قشم و در منطقه هستند و یک بالگرد هم به صورت ارزیابی هوایی اعزام کردیم و منطقه را تا هوا اجازه می دهد ارزیابی کنند تا تیم های زمینی را اعزام کنیم.

وی ادامه داد: در قشم ۴ تیم ارزیاب اعزام کردیم. در منطقه‌ای که زلزله رخ داده اتفاقی نیفتاده و داریم در حول و حوش منطقه را بررسی می کنیم. کرمان و شیراز و سیستان و بلوچستان را آماده کردیم اگر نیاز به کمک باشد نیرو اعزام کنیم.

نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز با اشاره به آماده باش سراسری گفت: زلزله ۶.۴ ریشتری در عمق ۱۸ کیلومتری و دیگری در همین حدود در عمق ۱۰ کلیومتری رخ داده است. ما به محض وقوع حادثه ضمن آمادگی کلیه دستگاه های اجرایی با همکاری استان هم در حال بررسی هستیم و تیم های ارزیاب اعزام شده اند. امیدواریم تلفات جانی را شاهد نباشیم و اگر به صورت کشوری نیز نیاز به اعزام نیرو باشد این آمادگی را داریم.


۱۶:۳۳ قطعی برق در شمال بندرعباس / برخی تاسیسات آسیب دیده اند

مدیر کل مهندسی راهبری شرکت توانیر از قطعی برق در شمال بندرعباس و حوالی آن خبرداد. صادقی توضیح داد: در پی وقوع زلزله تعدادی از تأسیسات برق از مدار خارج شده است.

وی گفت: در حال حاضر همکاران در حال ارزیابی خسارت وارده و در حال تلاش برای رفع مشکل هستند.

مدیر کل مهندسی راهبری شرکت توانیر ادامه داد: در حال حاضر در شمال بندرعباس و اطراف این شهر قطعی‌هایی داریم.


۱۶:۳۲ عکس / حضور مردم قشم در خیابان ها بعد از زلزله ۶.۴ ریشتری

زلزله شدید در جنوب شرق ایران/ ثبت دو زلزله ۶ ریشتری/ قطعی برق

زلزله شدید در جنوب شرق ایران/ ثبت دو زلزله ۶ ریشتری/ قطعی برق

زلزله شدید در جنوب شرق ایران/ ثبت دو زلزله ۶ ریشتری/ قطعی برق

زلزله شدید در جنوب شرق ایران/ ثبت دو زلزله ۶ ریشتری/ قطعی برق

بقیه تصاویر را اینجا ببینید.


۱۶:۲۴ فعلاً خسارتی از زلزله لافت اعلام نشده است / ریزش برخی دیوارها

رئیس امدادو نجات هلال احمر گفت: فعلاً گزارشی از زلزله لافت اعلام نشده است.

مهدی ولی پور ادامه داد: طبق تماس با دهیاری و بخشداری‌های نقاط تحت تأثیر زمین لرزه، فعلاً خسارت یا مصدومیتی اعلام نشده است.

وی با اشاره به اینکه همکاران در حال اعزام هستند، افزود: تاکنون گزارشها در حد ریزش دیوار برخی نقاط و یکی از روستاهای سیرجان در جنوب کرمان است.

وی گفت: در خود قشم گزارشی از خسارت نداشته ایم.

رئیس اورژانس کشور نیز گفت: همکاران در حال بررسی منطقه هستند اما در خود قشم چهار تیم ارزیابی مشغول بررسی هستند.

جعفر میعادفر گفت: در این منطقه اتفاقی رخ نداده و مصدومیتی نداشتیم و در حال بررسی حوالی منطقه نیز هستیم.


۱۶:۱۹ هلال احمر کرمان در آماده باش کامل است

زلزله شدید در جنوب شرق ایران/ ثبت دو زلزله ۶ ریشتری/ قطعی برق

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان از آماده باش کامل نیروهای هلال احمر استان کرمان در شهرستان‌های جنوبی و غربی خبر داد.

رضا فلاح در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وقوع زمین لرزه ۶.۴ ریشتری در لافت هرمزگان اظهار کرد: نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر استان کرمان در شهرستان‌های جنوبی و غرب در آماده باش کامل هستند.

وی با اشاره به اعزام تیم‌های ارزیاب به منطقه افزود: وضعیت مناطق متأثر از زلزله در شهرستان‌های جنوبی و غرب استان کرمان در حال بررسی است.


۱۶:۱۰ آماده باش امداد هوایی / اخبار تکمیلی اعلام می شود

رئیس امداد و نجات هلال احمر در سخنانی اظهار داشت: تا کنون با تماس هایی که با دهیاری ها داشتیم خسارتی اعلام نشده است تا ۱۵ دقیقه آینده اخبار تکمیلی اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: مرکز امدادهوایی بصورت آماده باش و آماده خدمت رسانی است. شهرهای جنوب کرمان و فارس در آماده باش کامل هستند.


۱۶:۰۸ تیم های ارزیاب در حال اعزام به منطقه

مدیرکل مدیریت بحران استان هرمزگان در این رابطه گفت: در حال ارزیابی زلزله و تبعات آن هستیم.

سعیدی ادامه داد: به نهادهای ذیربط آماده باش داده شده و تیم های ارزیاب به منطقه اعزام شدند.

مدیر کل مدیریت بحران هرمزگان افزود: زمین لرزه استان هرمزگان در بسیاری از نقاط استان کرمان، حتی نقاط شمالی این استان هم احساس شد.


۱۶:۰۷ دو زمین لرزه ۶ و ۶.۵ ریشتری بندرعباس را لرزاند

زلزله شدید در جنوب شرق ایران/ ثبت دو زلزله ۶ ریشتری/ قطعی برق

به گزارش مرکز لرزه نگاری آمریکا، دو زمین لرزه ۶ و ۶ و نیم ریشتری به فاصله یک دقیقه شهر بندرعباس را لرزاند. این زمین لرزه در فاصله ۲۴ کیلومتری از شهر بندرعباس رخ داده است.

قدرت زمین لرزه به قدری بود که در استان همجوار کرمان هم احساس شد.


۱۵:۴۴ زمین لرزه ۶.۴ ریشتری لافت، کرمان را هم لرزاند

مردم کرمان در اثر وقوع این زمین لرزه دچار هراس شده و به خیابان‌ها آمده‌اند. این زمین لرزه در مناطق جنوبی کرمان بیشتر احساس شد.

تاکنون گزارشی مبنی بر خسارات احتمالی این زمین لرزه در استان کرمان دریافت نشده است.


مشاهده خبر از مهر نیوز

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *