سامانه اظهار ارز مسافری راه اندازی شد

مدیرکل گمرک فرودگاه امام (ره) گفت : سامانه اظهار ارز همراه مسافری در فرودگاه امام بر اساس تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  و مشارکت مرکز مبا رزه با جرایم سازمان گمرک ایران راه اندازی شد. 

به گزارش ایسنا، غلامرضا صفاری طاهری در جلسه مشترک با معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران، حسابرس کل دیوان محاسبات و معاونین گمرک فرودگاه امام (ره) اظهار کرد: بر اساس تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سامانه اظهار ارز مسافر به منظور ساماندهی و کنترل ورود و خروج ارز توسط مسافران راه اندازی شد و مسافران در هنگام ورود و یا خروج از کشور موظف هستند ارز همراه خود را به بخش مسافری گمرک اظهار کنند. 

وی افزود: علاوه بر راه اندازی این سامانه، تصمیم دیگر ستاد، اضافه شدن دستگاه های شبه تلفن همراه (موبایل واره)، برای رجیستری است  که مقدمات آن فراهم شده است که با تصمیم ستاد و تعامل  اعضاء و همکاری گمرک، زمان و ساز و کار اجرایی شدن این تصمیم  در  دست بررسی است تا به زودی در مبادی ورودی کشور  عملیاتی شود. 

طبق اعلام گمرک، صفاری طاهری ضمن تشریح عملکرد و اقدامات انجام شده در گمرک فرودگاه امام گفت:  علی رغم شیوع ویروس منحوس کرونا و محدودیت های ناشی از آن و کاهش بیش از ۸۰ درصدی میزان پروازها در سال گذشته، خدمت رسانی مستمر به مسافران و صاحبان کالا ادامه داشته و  درآمد این اداره کل در سال ۱۳۹۹ با ورود فوری داروهای مورد نیاز و اقلام مربوط به مقابله با فراگیری کرونا، رشدی ۱۲ درصدی داشته است  که این میزان رشد در دو ماهه اول سال جاری با افزایش پروازهای تجاری و مسافری  به ۵۲ درصد رسیده است که  اقلام  دارویی و قطعات حد واسط تولید،  از جمله مهم‌ترین اقلام وارداتی این گمرگ بوده که همواره بعنوان مرکز اورژانس سازمان گمرک ایران، در کوتاه‌ترین زمان ممکن، ترخیص و در اختیار صاحبان کالا قرار گرفته است.

وی افزود:  ترخیص فوری و مستمر نزدیک به شش میلیون دوز واکسن کرونا و قطعات و دستگاه‌های تولید واکسن از گمرک فرودگاه در بازه زمانی مورد نظر، نشان از زحمات بی وقفه کارکنان خدوم این گمرک در شرایط سخت کرونا دارد.
 
صفاری در ادامه گفت: با توسعه شهر فرودگاهی و آغاز به کار منطقه آزاد، بهره گیری از ظرفیت های تجاری و حمل و نقل چند وجهی در کشور افزایش می یابد  و وظایف گمرک این فرودگاه نیز افزایش چشم گیری می یابد که باید متناسب با آن ابزارها و امکانات لازم در اختیار قرار گیرد.

 صفاری افزود: گمرکات در دنیا علاوه بر اجرای حاکمیت و اعمال اقدامات کنترلی، تسهیلگر تجارت نیز هستند و انعقاد موافقت نامه تسهیل تجارت (TFA) بین سازمان جهانی گمرک و سازمان تجارت جهانی  در سال ۲۰۱۳ میلادی تاکید بر این موضوع دارد، بنابراین همکاری دستگاه‌ها و سازمان های دخیل در حوزه تجارت خارجی با محوریت گمرک می تواند در ایفای این  دونقش، در سریعترین زمان ممکن موثر باشد، بنابراین طرح برخی  موضوعات توسط برخی دستگاه‌ها در استقرار در ستاد گمرک، خارج از وظیفه تسهیلگری تجاری و  هم خارج از اختیار قانونی  آن دستگاه ها است. 

 وی افزود: در بخش مسافری با ۱۰۰ نفر از همکاران، ظرفیت کنترل ۱۵ هزار مسافر در روزهای عادی و در روزهای ویژه تا ۵۰ هزار نفر را دارند که با تلاش شبانه روزی و مجاهدانه  همکاران صورت می گیرد. 

انتهای پیام 

مشاهده خبر از ایسنا

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *