سبد صادراتی استان زنجان با کالاهای جدید پُر شود

مدیرکل گمرک استان زنجان گفت: باید کالاهای جدید برای صادرات عرضه کنیم تا صادرات تک‌محصولی نباشد.

میرهاشم سیداحمدی بعد از ظهر امروز (۲۹ آذرماه) در جلسه توسعه صادرات استان، اظهار کرد: گمرک استان در زمینی به مساحت ۱۹ هکتار در خدمت مردم است و امسال به رکورد جدیدی از صادرات رسیدیم، به طوری که برای امسال ۳۰۰ میلیون دلار صادرات هدف‌گذاری شده بود که تاکنون ۴۰۰ میلیون دلار آن محقق شده و که از نظر وزنی نیز به حجم ۲۲۲ هزار تن دست یافتیم.

وی با نگاهی به روند ۱۰ ساله صادارت گمرک استان زنجان عنوان کرد: در سال ۹۲ ارزش صادرات استان با حجم ۱۳۸ هزار تن و ارزش ۲۶۵ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار ثبت شده که این روند تا سال ۹۵ حالت نزولی داشت و در سال ۹۶ سیر صعودی به خود گرفت که در سال ۹۷ به بیشترین رقم خود یعنی ۱۸۴ هزار تن و ارزش ۳۵۴ میلیون دلار رسید.

مدیرکل گمرک استان زنجان ادامه داد: در سال ۹۸ دوباره میزان صادرات استان کاهش یافته است. در سال ۹۹ حدود ۲۷۰ میلیون دلار صادرات داشتیم و با توجه به اینکه ترکیه نخستین مقصد صادراتی زنجان بوده و به دلیل شیوع کرونا، مرز ترکیه سه ماه بسته بود، تأثیر قابل توجهی در میزان صادرات داشت.

این مسئول یادآور شد: واردات استان نیز از حجم ۸۹ هزار و ۸۰۰ تن به ارزش حدود ۲۵۳ میلیون دلار در سال ۹۲ با یک روند صعودی به رقم ۳۴۸ هزار تن به ارزش ۳۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار رسید. همچنین در سال گذشته رقم واردات ۴۵۳ هزار تن به ارزش ۴۱۱ میلیون دلار ثبت شده که زنجان در بین گمرکات زمینی رتبه نخست را در این بخش کسب کرده است.

وی با اشاره به اینکه استان در حوزه ورود موقت نیز رتبه سوم کشور را دارا است، تصریح کرد: درآمد گمرک استان در سال ۹۵ رقمی معادل ۱۱۷ میلیارد تومان گزارش شده و در سال ۹۹ درآمد ۲۲۰ میلیارد تومانی عاید این محل شده است.

سیداحمدی، میانگین ارزش هر تن صادرات از استان را ۱۷۱۶ دلار برشمرد و گفت: در هشت ماهه امسال ۳۳۶ میلیون دلار صادرات از استان انجام شده که به لحاظ وزنی ۱۱۹ درصد و به لحاظ رقم ارزی ۱۲۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه ۳۱ قلم کالای صادراتی داشتیم که ۷۴ درصد آن متعلق به شمش روی است، تاکید کرد: باید محصولات جدید در سبد صادراتی استان گنجانده شود؛ چراکه اگر نتوانیم کالای جدیدی عرضه کنیم و روزی محدودیت برای صادارت شمش روی ایجاد شود، ۷۵ درصد ظرفیت صادرات را از دست می‌دهیم.

مدیرکل گمرک استان زنجان با بیان اینکه واردات هشت ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال به لحاظ وزنی ۸۴ درصد و به لحاظ ارزشی ۶۰ درصد افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: ۸۵ درصد واردات مربوط به تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی، ۱۲ درصد متعلق به ماشین‌آلات خط تولید و ۳ درصد سهم کامیون‌های کِشنده است.

انتهای پیام

مشاهده خبر از ایسنا

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *