سود بازرگانی چیست؟

خرداد 21, 1399

سود بازرگانی به عنوان یک مفهوم پایه در تجارت و اقتصاد، اصالتا در ارتباط تنگاتنگ با دو لغت حقوق گمرکی و حقوق ورودی بوده و به همراه این دو لغت می توان تعریف صحیح، عمیق و کاربردی از سود بازرگانی داشت.
در حقیقت عدد دقیق یا درصد آن توسط دولت تعیین و توسط گمرک به ریال از وارد کننده دریافت می شود و حقوق ورودی یعنی مجموع حقوق گمرکی به همراه سود بازرگانی که به تفصیل در مطلب پیش رو شرح داده می شود.
حقوق گمرکی در معادله بالا عددی ثابت و معمولا 4 درصد است. اما عدد آن توسط دولت به منظور حمایت از تولید و تولید کننده داخلی سالانه عوض شده و افزایش می یابد. در بسیاری از کتب رشته اقتصاد سود بازرگانی درون حقوق ورودی قرار گرفته و به صورت جدا تعریف نمی شود.

اظهارنامه گمرکی چیست

بیشتر بدانید

ممکن است دولت تصمیم بگیرد برای واردات بعضی از کالاها سود بازرگانی را صفر در نظر بگیرد یا اصطلاحا کالاهایی خاص را از آن معاف کند. این امر به معنی حقوق گمرکی صفر نمی باشد و در اصل، چهار درصد برای حقوق گمرکی در هر کالایی ثابت می ماند و تنها سود بازرگانی صفر شده و دریافت نمی شود. نام دیگر سود بازرگانی اصطلاحا مالیات غیر مستقیم می باشد. مالیات غیر مستقیم بر اساس قانون تجارت خارجی در هیئت دولت تنظیم شده و توسط تصویب نامه وزیران اجرایی و عملی می شود.

سود بازرگانی چیست؟

سود بازرگانی عددی است که با توجه به وضعیت کشور، کمبود یا فراوانی کالایی خاص و شرایط سیاسی و اقتصادی می تواند کم یا زیاد شود. در حقیقت این سود یکی از اهرم های دولت برای تعادل برقرار کردن در واردات کالا و شرایط اقتصادی جامعه می باشد. سود بازرگانی مستقل از با کیفیت بودن یا بی کیفیت بودن یک کالا، همچنین نو یا مستعمل بودن آن از وارد کننده دریافت می شود.
سود بازرگانی می تواند بر اساس وزن، حجم یا تعداد دریافت شود که عمدتا سنجش بر اساس وزن در گمرک مرسوم تر است. این سود درآمد ارگان های مختلف دولت از جمله حق ثبت کالا، حق انحصار کالا یا خدمات، عوارض سالانه شهرداری، عوارض تعاون، هلال احمر، آسفالت، خدمات شهری، راهسازی، عوارض هوایی، دریایی، بهداری، راهداری و غیره را تامین می کند.
کاهش سود بازرگانی و افزایش واردات، ضمن تضعیف تولیدات داخلی باعث کاهش درآمد دولت شده و از این جهت هرگونه تغییر در نرخ آن می بایست توسط وزارت اقتصاد و دارایی به دقت بررسی شود.
همانطور که پیش تر ذکر شد تعداد محدودی از کالاها و خدمات از سود بازرگانی معاف بوده و تنها حقوق گمرکی به میزان 4 درصد از آن ها اخذ می شود. به عنوان نمونه کلیه شرکت ها و موسسات اختراع، نوآوری، دانش بنیان، تولید محصولات اشتغال زا، از پرداخت آن معاف می باشند. همچنین بنا بر تشخیص هیئت دولت و به منظور افزایش اشتغال، سود بازرگانی در بنادر خرمشهر، آبادان، بوشهر و جزیزه هرمز شامل تخفیف شده و در برخی از کالاها و مشاغل حقوق گمرکی، مالیات غیر مستقیم  و عوارض توسط دولت دریافت نمی گردد.

سوالات متداول

سود بازرگانی چگونه دریافت می شود؟

سود بازرگانی می تواند بر اساس وزن، حجم یا تعداد دریافت شود که عمدتا سنجش بر اساس وزن در گمرک مرسوم تر است.

مواردی که از پرداخت سود بازرگانی معافند کدام هستند؟

به منظور حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات: از پرداخت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض معافند

تخفیف سود بازرگانی در کدام بنادر می باشد؟

خرمشهر، آبادان، بوشهر و جزیره هرمز

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *