شکاف‌های قاچاق کالا باید بسته شود

شهریور 30, 1399

استاندار مرکزی با بیان اینکه متاسفانه مسیر قاچاق کاملا بسته نیست، گفت: می‌طلبد که با استفاده از مدیریت مناسب و اثرگذار، شکاف‌ها و انحرافات موجود در مسیر قاچاق کالا بسته شود.

سیدعلی آقازاده روز یکشنبه 30 شهریور در کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار کرد: در آستانه سالروز آغاز جنگ تحمیلی هستیم. در مدت هشت سال جنگ تحمیلی رزمندگان اسلام دفاع جانانه‌ای از مرز و بوم کشور داشتند و در نهایت به پیروزی رسیدند و اکنون به رغم تهدیدها و توطئه ها جمهوری اسلامی ایران در دهه پنجم عمر خود با قدرت در حرکت است.

وی افزود: استان مرکزی به استثنای گاز جزو هاب انرژِی نفتی مرکز کشور است و در همین خصوص مسائل و مشکلاتی دارد که باید رفع شود و این موارد به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: علیرغم طراحی سامانه ویژه، همچنان کشاورزان و تراکتوردارانی هستند که نمی‌توانند از انرژی برق استفاده کنند و باید پیش از آغاز فصل کشت سال آینده، بازطراحی سامانه جهت رفع و به حداقل رسیدن مشکلات این حوزه انجام شود.

آقازاده بیان کرد: متاسفانه مسیر قاچاق باز است و باید اقدامات لازم جهت کاهش شکاف‌ها و انحرافات موجود در مسیر قاچاق انجام داد تا انرژی و سوخت به دست مصرف کننده واقعی برسد.

وی با اشاره به سفر رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به استان مرکزی ظرف یک ماه آینده گفت: پیش از این سفر باید گزارشی از اقدامات صورت گرفته در یک سال اخیر جمع آوری شود تا بتوانیم جهت رفع مشکلات مربوط به سوخت به نتایج خوبی برسیم.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی نیز افزود: هفت هزار و 200 حلقه چاه پروانه دار کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که پنج هزار و 278 چاه به سیستم برقی مجهز شده و مابقی به صورت دیزلی فعال هستند و سوخت مورد نیاز را از سامانه دریافت می‌کنند. از مجموع چاه‌های دیزلی تنها 244 چاه از طریق سامانه تامین سوخت می‌کنند و منبع سوخت مابقی چاه‌ها مشخص نیست.

عزت الله آمره‌ای بیان کرد: همچنین دو هزار  و 657 حلقه چاه فاقد پروانه در استان وجود دارد که سوخت خود را از کانال‌های دیگر از جمله سوخت تراکتورها تامین می‌کنند.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان مرکزی نیز افزود: بر اساس ماده 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا، دولت مکلف به ایجاد زیرساخت های الکترونیکی توزیع فرآورده‌های نفتی شده که اقداماتی نیز در این خصوص انجام شده است.

جمشیدی با بیان اینکه هزار و 530 خانوار در استان به گاز طبیعی دسترسی ندارند افزود: در استان مرکزی 102 نمایندگی توزیع الکترونیکی گاز مایع، نفت سفید و نفت گاز وجود دارد که به پوز الکترونیکی مجهز شده‌اند.

وی اضافه کرد: میزان فروش نفت گاز در سطح منطقه نسبت به سال گذشته کاهش داشته به طوری که که در مرداد ماه کاهش 102 درصدی در این حوزه ایجاد شده است.

به گزارش ایسنا، مدیرکل گمرکات استان مرکزی نیز گفت: سال گذشته 480 تن مشتقات نفتی از گمرکات استان صادر و 28 هزار نمونه تحویل گمرک شده و با احتساب 9هزار نمونه سال جاری، 35 هزار تانکر مشتقات نفتی در استان نگهداری می‌شود که انبار کافی برای این مهم وجود ندارد.

اسماعیل حسینی بیان کرد: امسال 212 هزار تن مشتقات نفتی از گمرکات استان صادر شده است.

وی با بیان اینکه گمرک استان هرساله مقدار زیادی پرونده به تعزیرات حکومتی ارسال می‌کند، افزود: حدود 90 پرونده از سال 97 تاکنون در تعزیرات حکومتی استان باقی مانده که هنوز تعیین تکلیف نشده اند.

به گزارش ایسنا، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی با اعلام این خبر که از ابتدای مهرماه صدور بارنامه بصورت الکترونیکی ارائه خواهد شد، افزود: از 20 تیرماه برخی شرکت های بزرگ بارنامه الکترونیکی را استفاده کرده‌اند.

علی زندی‌فر ادامه داد: 135 شرکت حمل و نقل فعال در استان مرکزی وجورد دارد که هر ماه 50 هزار بارنامه صادر می‌کنند.

مشاهده خبر از ایسنا

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *