ضوابط صادرات عایق رطوبتی (ایزوگام)

طبقه بندی1398
تاریخ تصویب۱۳۹۸/۰۶/۱۳
شماره148/778749
مرجع صادر کنندهدفتر صادرات
محدوده شمولصادرات نفتی
تاریخ ابلاغ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
ضمیمه EFG28029236111.tif

پیرو بند 4 بخشنامه شماره 230469‏/97‏/58 مورخ 31‏/2‏/97 موضوع عدم قفل سیستمی عایق رطوبتی بین گواهی رینگ صادراتی بورس و اظهارنامه های صادراتی و بخشنامه 178988‏/315 مورخ 18‏/09‏/94، به پیوست تصویر نامه های شماره 113886‏/60 مورخ 3‏/5‏/97 و 156272‏/60 مورخ 6‏/6‏/98 دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه نامه شماره 37290‏/10 مورخ 03‏/06‏/98 مدیر عملیات بازار شرکت بورس کالای ایران و نامه شماره 249245 مورخ 06‏/06‏/98 مدیرکل محترم بودجه، منابع و ارزیابی طرح های وزارت نفت و صورتجلسه مورخ 03‏/05‏/98 این دفتر (در ارتباط با هماهنگی نحوه اخذ و کسر سیستمی اسناد منشأ صادرات عایق رطوبتی) ارسال و اعلام میدارد از این پس:
  1. درصورتیکه تولیدکننده عایق رطوبتی از محل قیر خریداری شده از بورس (مطابق مفاد نامه های مذکور صرفاً از رینگ داخلی بورس خریداری شده باشد نه رینگ صادراتی) اقدام به تولید عایق رطوبتی نماید، صادرات آن صرفاً پس از اخذ گواهی خرید قیر از رینگ داخلی بورس (کنترل اسناد منشأمربوطه توسط سازمان بورس) و ثبت گواهی قیر مذکور به همراه اسناد منشأ مربوطه (وکیوم باتوم و…) در سامانه ثامن و تأیید اصالت، کسر و استهلاک اسناد توسط سامانه مذکور و صدور پیش فاکتور و اخذ کد رهگیری در آن سامانه بلامانع می باشد.
  2. اگر تولیدکننده عایق رطوبتی از محل وکیوم باتوم خریداری شده از رینگ داخلی بورس اقدام به تولید عایق رطوبتی نماید (قیر مورد مصرف در تولید عایق توسط همان واحد تولید شده است) صادرات آن صرفاً پس از اخذ گواهی خرید وکیوم باتوم از رینگ داخلی بورس( کنترل اسناد منشأ مربوطه توسط سازمان بورس) و ثبت گواهی مذکور به همراه اسناد منشأ مربوطه در سامانه ثامن و تأیید اصالت،کسر و استهلاک اسناد توسط سامانه مذکور و صدور پیش فاکتور و اخذ کد رهگیری در آن سامانه بلامانع می باشد.
  3. در صورتیکه تولیدکننده عایق رطوبتی از محل وکیوم باتوم یا قیر خریداری شده در خارج ازرینگ داخلی بورس (واردات قطعی یا موقت) اقدام به تولید عایق رطوبتی نماید، صادرات آن صرفاً در صورت ارائه اسناد واردات (قطعی یا موقت) وکیوم باتوم یا قیر مصرف شده در تولید محموله صادراتی از طریق سامانه ثامن، پس از تأیید اصالت، کسر و استهلاک اسناد توسط این سامانه وصدور پیش فاکتورو اخذ کد رهگیری در آن سامانه امکان پذیر می باشد.
  4. چنانچه صادرکننده عایق رطوبتی واحد بازرگانی است، الزاماً باید محموله صادراتی را عیناً از رینگ صادراتی بورس خریداری نموده باشد و صادرات آن صرفاً پس از اخذ گواهی خرید عایق رطوبتی از رینگ صادراتی بورس (کنترل اسناد منشأ مربوطه توسط بورس) و ثبت گواهی عایق رطوبتی مذکور به همراه اسناد منشأ مربوطه ( قیر، وکیوم باتوم و…) در سامانه ثامن و تأیید اصالت، کسر و استهلاک اسناد توسط سامانه مذکور و صدور پیش فاکتور و اخذ کد رهگیری در آن سامانه بلامانع می باشد.
  5. با توجه به اینکه انواع عایق رطوبتی مشمول ضوابط استاندارد اجباری صادرات می باشد، رعایت ضوابط موصوف در انجام تشریفات صادرات آن الزامیست. همچنین گمرکات میبایست نسبت به کنترل میزان قیر استفاده شده در کالای صادراتی واسناد مربوطه اقدام نمایند.
  6. بدیهی است در تمام مراحل مذکور می بایست طبق روال، بعد از اخذ کد رهگیری در سامانه ثبت اطلاعات معاملات نفتی (ثامن)، نسبت به ثبت در سامانه WMS و دوراظهاری صادرات با فاکتور در پنجره واحد تجارت فرامرزی اقدام نمایند.
لذا شایسته است ضمن اقدام لازم، مراتب را جهت اقدام لازم به کلیه واحدهای تابعه نیز ابلاغ نموده و بر حسن اجرای امر نظارت مستمر معمول دارند.
صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *