نخستین دیدار سران تاجیکستان و قرقیزستان پس از درگیری‌های مرزی

رئیس جمهور تاجیکستان و همتای قرقیزستانی وی برای نخستین بار پس از درگیری‌های مرزی میان دو کشور در شهر دوشنبه دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان و سدیر جباروف همتای قرقیزستانی وی برای نخستین بار پس از درگیری‌های مرزی میان دو کشور در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان گردهم آمدند.

به گزارش دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری قرقیزستان، رئیس جمهور این کشور ضمن تاکید بر اهمیت سفر رسمی خود به تاجیکستان گفت: دو کشور دارای مناسبات سازنده‌ای هستند. آماده گفتگوی تمامی ابعاد روابط مان و انتظارات موجود با شما هستیم.

رئیس جمهور قرقیزستان با اشاره به درگیری‌های مرزی در روزهای پایانی ماه آوریل سال جاری، از آن‌ها به عنوان رویدادی تاسف بار یاد کرد و گفت: دو کشور همسایه همواره دارای روابط خوب و برادرانه بوده‌اند. هر دو طرف نباید اجازه تکرار درگیری‌های مسلحانه را در آینده بدهند.

گفتنی است که روستاییان در منطقه مرزی قرقیزستان- تاجیکستان در زمینه مسائلی چون زمین‌های کشاورزی، چراگاه، چاه آب و ترددهای غیرمجاز با یکدیگر اختلاف دارند که این مساله منجر به بروز درگیریهایی از ۲۹ آوریل شد.

طی درگیری‌هایی که حدود ۱۰ ساعت به طول انجامید، ۳۶ شهروند قرقیزستانی جان خود را از دست داده و ۱۵۴ نفر زخمی شدند.

همچنین ۱۹ شهروند تاجیکستان نیز کشته و بیش از ۹۰ نفر زخمی شدند.

مشاهده خبر از مهر نیوز

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *