هم زیستی سیستم اجرایی کشور با قاچاق / برخورد با قاچاق مشکل نیست

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی گفت:سیستم اجرایی کشور با پدیده قاچاق همزیستی پیدا کرده و برای آن پذیرفته است.برخورد با کالای قاچاق مشکل نیست، زیرا مشخص است ارز آن چگونه تأمین شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، داوود نوده فراهانی عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی با حضور در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه زنجیره‌ای از بی مسئولیتی در مقابله با قاچاق در کشور وجود دارد گفت: چهار سال پیش در سازمان تجارت جهانی، جمهوری چک اعلام کرد ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو به ایران صادرات کریستال داشته است، اما همان سال آمار گمرک ما ۶۸۰ هزار دلار واردات کریستال از جمهوری چک بود.

وی افزود: چرا با توجه به حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه ممنوعیت ورود لوازم خانگی، اما جلوی قاچاق گرفته نمی‌شود!؟ سیستم اجرایی کشور با پدیده قاچاق همزیستی پیدا کرده و قاچاق برای آن پذیرفته شده است. برخورد با کالای قاچاق مشکل نیست، زیرا مشخص است ارز آن چگونه تأمین شده و ۲ هزار کیلومتر در مسیر حرکت می‌کند.

نوده فراهانی با بیان اینکه اقتصاد ناکارآمد قاچاق را ایجاد می‌کند گفت: هزینه قاچاق در کشور بسیار پایین است و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز هیچ برنامه‌ای در مقابله با قاچاق شیشه و بلور ندارد. چگونه برای واردات مواد اولیه مشکل داریم و به سختی تأمین می‌کنیم، اما کالای لوازم خانگی به صورت قاچاق در بازار به آسانی پیدا می‌شود!؟ سازمان صمت با ردیف‌های تعرفه در را برای دزدها باز گذاشته است و واردات کالا در گمرک ثبت می‌شود.

وی ادامه داد: در توافقنامه‌های تجاری نیز وضع به این گونه است و به عنوان نمونه در توافق با ترکیه در سال ۹۶ آن‌ها برای واردات کالای ما ۴۰ درصد تعرفه می‌گذاشتند، اما در همان سال فقط یک شرکت ترکیه‌ای حدود ۵۰ میلیون دلار ظروف شیشه‌ای به ایران صادر کرد.

نوده فراهانی در پایان گفت: اکنون کالای قاچاق را درِ خانه مردم تحویل می‌دهند و پیام کوتاه به تلفن‌های همراه ارسال می‌شود که می‌توانیم کانتینر پلمب شده را به صورت قاچاق وارد کنیم. ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مسئولیت خود ضعیف عمل می‌کند، زیرا به صورت مستند به این ستاد اعلام کردیم در فلان منطقه، قاچاق انجام می‌شود، اما حتی یک سر هم نزدند چه رسد به اینکه برخورد کنند.

سازمان انرژی اتمی اجازه استفاده از ایکس ری را نمی‌دهد

در ادامه مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک با حضور در این برنامه بیان کرد: سال گذشته ۲۰ هزار تن ظروف شیشه‌ای و آشپزخانه ثبت سفارش شده وارد شد. امسال نیز تاکنون ۸ هزار تن کالا از گمرک ترخیص شده و همچنان واردات ظروف شیشه‌ای و آشپزخانه ثبت سفارش می‌شود. ۶ ماه پیش به وزارت صمت نامه نوشتیم که از ردیف ۷۰۱۳ برای ورود این نوع کالاها استفاده می‌شود، اما ترتیب اثر نداده اند.

وی ادامه داد: کنار نظارت گمرک پلیس اقتصادی نیز حضور دارد، اما تاکنون یک کانتینر کالای قاچاق ظروف شیشه‌ای و آشپزخانه که گمرک عبور کرده باشد نگرفته اند. آنچه که در گمرک در زمینه قاچاق اتفاق می‌افتد کمتر از مبادی دیگر است. اکنون ۱۴ ایکس ری کامیون در گمرک داریم که ۲ ایکس ری در گمرک شهید رجایی مستقر است، زیرا ۷۰ درصد ترخیص کالا از این گمرک انجام می‌شود.

وی افزود: کالاهایی که به گمرک شهید رجایی ارسال می‌شود بر اساس اظهارنامه، سیستم تشخیص می‌دهد که از ایکس ری عبور کند یا خیر. ۷۰ درصد کل اظهارنامه‌های ترانزیتی اسکن شده است و در هیچکدام آن‌ها ظروف شیشه‌ای و کریستال وجود نداشته است در حالی که بر اساس وظیفه باید ۳۰ درصد آن‌ها را اسکن می‌کردیم. ممکن است در ۳۰ درصد از کامیون‌های ترانزیتی که اسکن نشده اند اتفاقاتی افتاده باشد.

ارونقی بیان کرد: ۱۴ دستگاه ایکس ری را به شرکت‌های داخلی سفارش داده ایم و خریداری کرده ایم. سازمان انرژی اتمی دو سال است اجازه استفاده از دو دستگاه ایکس ری را به ما نمی‌دهد. گمرک در زمینه تبادل اطلاعات با سامانه جامع تجارت به تکالیف خود عمل کرده است، اما این سامانه نباید به فرآیندهای داخلی گمرک وارد شود.

معاون فنی گمرک گفت: اگر اطلاعات تخصیص ارز را به گمرک اعلام کنند اجازه ورود به کالاهای ثبت سفارش نشده را نمی‌دهیم، اما دو ماه است کالاهایی که در صف تخصیص ارز قرار گرفته اند به ما اعلام نکرده اند. جمع ردیف تعرفه، پیله وری و کوله وری، ته لنجی و … ۸۰ درصد کالای موجود در کشور را در زمینه لوازم خانگی و آشپزخانه تشکیل می‌دهد که ۲۰ درصد باقیمانده نیز قاچاق است.

قاچاق رسمی از گمرک اتفاق می‌افتد

حمیدرضا دهقانی نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این برنامه گفت: قاچاق کالا در گمرک بر اساس آمار وجود دارد و سال گذشته ۷۳۷ میلیارد ریال کشفیات ظروف شیشه‌ای و چینی آلات قاچاق داشتیم.

وی با بیان اینکه قاچاق رسمی از گمرک اتفاق می‌افتد افزود: پرونده ۱۰ میلیاردی سیستان و بلوچستان که حکم آن قطعی شد و کشف هزار و ۱۲۸ کانتینر لوازم خانگی و شیشه و بلور از جمله آنهاست.

دهقانی نیا گفت: گفت: درصد کشفیات ما در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳ و نیم درصد افزایش یافته است. با توجه به اینکه اکنون تشخیص کالای قاچاق و کالای رسمی ظروف شیشه‌ای و آشپزخانه در بازار غیر ممکن است، اما برنامه‌ای برای تشخیص کالای قاچاق داریم.

وی در پایان اظهار کرد: با تأکید معاون اول رئیس جمهور تبادل اطلاعات در همه رویه‌ها با گمرک در قالب سامانه جامع تجارت باید برخط انجام شود. اکنون اطلاعات گمرک ناقص ارسال می‌شود و کمتر از ۲۰ درصد است.

مشاهده خبر از مهر نیوز

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *