چه عواملی بر بازار کار کشور اثرگذار است؟

یک مقام کارگری با بیان اینکه قوانین بین المللی در اقتصاد و بازار کار کشور تاثیرگذار است، ایجاد اشتغال گسترده در کشور را نیازمند رفع بروکراسی های اداری، کوتاه شدن فرایند صدور مجوز و اصلاح نظام مالیاتی و بانکی دانست.

علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا توسعه اقتصادی را در ایجاد اشتغال موثر خواند و گفت: اگر بخواهیم خود را در بحث اشتغال با برخی کشورها مقایسه کنیم آمارها متفاوت خواهد بود چرا که رشد اقتصادی آنها به گونه دیگری است و به این باور رسیده اند که برای از بین بردن بیکاری و فراهم کردن آسایش مردم باید تولید را تقویت کنند و تولید ناخالص داخلی را افزایش دهند.

وی افزود: امروز بسیاری از کشورها از نظر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با یکدیگر تعامل و ارتباط دارند و از این طریق تبادلات تجاری و اقتصادی خود را پیش می برند.

رییس کانون شورای اسلامی کار البرز افزود: باید بپذیریم قوانین بین المللی در اقتصاد و بازار کار ما اثرگذار است لذا اگر ایجاد شغل در کشور سخت است به دلیل عوامل بیرونی و درونی اثرگذار بر این مسأله است.

اصلانی تحریم و عدم اجرای برنامه را از جمله عوامل بیرونی دانست و گفت: اگر امروز برق برخی کشورها را تامین می کنیم و در پرداخت پول آن مشکل داریم، به دلیل عدم گشایش ال سی بانکی است که تحت تاثیر تحریم ها تبادلات بانکی ما را دچار مشکل کرده است.

وی بر لزوم کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی تاکید کرد و گفت:طی سالیان سال یکی از بزرگترین درآمدهای کشور، از محل فروش نفت بوده و طبیعی است که وقتی این درآمد کاهش یابد در بخشهای مختلف اقتصاد از جمله بازار کار تاثیر می گذارد لذا باید به سمت توسعه صادرات غیرنفتی و ایجاد درآمد از این راه برویم تا اقتصاد و اشتغال و درآمدهای کشور کمتر تحت تاثیر مسایل بیرونی قرار بگیرد.

این مقام مسئول کارگری، بروکراسی های اداری را از جمله عوامل درونی موثر در عدم ایجاد شغل دانست و گفت:باید فرآیند صدور مجوز را کوتاه کنیم تا افرادی که درصدد راه اندازی کسب و کار هستند مایوس و دلسرد نشوند.

به گفته اصلانی،  ایجاد اشتغال میلیونی و گسترده در کشور نیازمند اصلاح بسیاری از قوانین از جمله قانون کار، صادرات، تجارت، گمرک و نظام های بانکی و مالیاتی است.
انتهای پیام

مشاهده خبر از ایسنا

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *