کالای متروکه چیست؟

خرداد 27, 1399

کالای متروکه چیست؟

چنانچه از تاریخ ورود کالا به گمرک بیش از 4 ماه بگذرد و کالا از گمرک ترخیص نگردد و یا صاحب کالا برای انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا مراجعه ننماید ،کالا متروکه نامیده می شود. در فرودگاههای كشور پس از دو ماه و در سایر اماكن گمركی پس از چهارماه توقف از تاریخ صدور اولین قبض انبار ، كالا متروكه می‌گردد . بعد از این مدت با موافقت گمرك تا چهارماه دیگر (در گمركات زمینی و دریائی) و تا 2 ماه دیگر در گمركات فرودگاهی قابل تمدید می‌باشد .

کالایی که ظرف مهلت قانونی از گمرک خارج و ترخیص نشود و در این مورد تفاوتی بین کالاهای وارداتی و صادراتی اعم از قطعی و موقت وجود ندارد. کالاهای متروکه كالاهایی است كه صاحب آن به هر دلیل جهت ترخیص آن به گمرك مراجعه نكرده باشد و یا اگر مراجعه نموده در ارائه اسناد و مداركی كه لازم است تاخیر كرده باشد و یا به علت عدم ارائه مجوزهای خاص موردنیاز ، كالا متروكه شده باشد.
در محموله های هوایی مهلت متروکه شدم کالا 70 روز از تاریخ ورود کالا به گمرک است.کالایی که متروکه می شود تاریخ متروکه شدن و فروش آن در قبض انبار ثبت می شود.

کالای متروکه چیست؟

حداکثر مدت توقف هر کالا از تاریخ مانیفست یا اظهارنامه اجمالی برای واردات و صادرات و ترانزیت چهار ماه خواهد بود و در صورتی که برای انجام تشریفات قطعی گمرکی اقدام نشود کالا متروکه تلقی می گردد.
برای موسات تولیدی این مهلت محدود به 4 ماه نیست و گمرک مجاز است برای مدت متناسب که لازم بداند آن را تمدید کند.یکی دیگر از عوامل متروکه شدن کالاهای وارداتی عدم تایید بهداشت و استاندارد است ، گروه بازرگانی آی ترخیص برای شما مجوزهای لازم را دریافت می کند.

کالای متروکه به تشخیص گمرک به یکی از روش های زیر فروخته خواهد شد

  • حراج
  • مزایده کتبی
  • خرده فروشی

کالای متروکه و کالای ضبطی به گمرک،توسط سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی به عنوان مسئول فروش کالای متروکه به فروش می رسد.
سپس گمرک پس از کسر هزینه های خود شامل حمل و بیمه و هزینه های یی که به ورود قطعی آن کالا تعلق می گرفته بقیه را سپرده می کند تا صاحب کالا ظرف مدت دو سال با ارائه اسناد برای دریافت آن بیاید.
در مزایده کالای متروکه خود صاحب کالا هم می تواند حضور داشته باشد ، با شرکت ترخیص کالا آی ترخیص تماس بگیرید و از آخرین وضعیت محموله های خود آگاه شوید.
صاحب کالا جهت انجام تشریفات قطعی گمرکی و ترخیص کالای خود و ارائه اظهارنامه و پرداخت کلیه وجوه متعلقه فقط تا قبل از فروش توسط سازمان اموال تملیکی فرصت دارد.
پرداخت مازاد حاصل از فروش کالای متروکه به صاحب کالا مستلزم ارائه ترخیصیه شرکت حمل و نقل مربوطه است.
هزینه های انجام خدمات و سایر هزینه های کالا متروکه به هنگام خروج از اماکن گمرکی توسط سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی پرداخت می گردد.
سرویس انبار هر یک از ادارات گمرک در پایان هر هفته باید مقدار و نوع کالایی که مدت توقف مجاز آن سپری شده را اعلام کند. اگر کالای متروکه از نوع کالاهای ممنوعه باشد  ارزیابان بلافاصله می توانند صورت مجلس ضبطی برای آن تنظیم کنند.

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *