گسترش همکاری‌های پژوهشی و آموزشی گمرک و دانشگاه تهران

طی نشستی میان رؤسای گمرک و دانشگاه تهران هم افزایی این دو نهاد بررسی و مقرر شد همکاری‌ها جهت تربیت نیروی انسانی متخصص و ساماندهی پژوهش‌های مرتبط گسترش یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، طی نشستی میان مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با رئیس دانشگاه تهران هم افزایی این دو نهاد با قدمت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد همکاری‌های طرفین جهت افزایش همکاری صنعت و دانشگاه و تعلیم و تربیت نیروی انسانی متخصص در رشته‌های مورد نیاز گمرک و ساماندهی پژوهش‌های مرتبط گسترش یابد.

سید مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در این دیدار گفت: همکاری گمرک و دانشگاه طی سالیان اخیر به طور قطع نمونه‌ای از آشتی واقعی بین دانشگاه و صنعت است که با حوزه همکاری دانشگاه تهران و گمرک اتفاق افتاد و اعتقاد داریم تنها راهکار حل مشکلات و معضلات کشور، آشتی با دانشگاه است. آنچه که می‌تواند به کشور کمک کند این است که تولید علم و دانش در کشور به مهارت و ثروت تبدیل شود.

میراشرفی افزود: برای افزایش کارایی‌ها توسعه همکاری در حوزه تعلیم و تربیت نیروی انسانی جوان از مقطع دیپلم برای نیازهای تجارت و گمرکی باید گسترده شود و دست نیاز به سوی دانشگاه تهران دراز می‌کنیم و صرف هزینه را برای بحث‌های آموزشی و پژوهشی، هزینه نمی‌بینیم بلکه سرمایه‌گذاری می‌دانیم. و از راه اندازی «دانشکده گمرک نوین و تجارت خارجی» در فضای فیزیکی دانشگاه تهران استقبال می‌کنیم.

وی درباره رشته‌های مورد نیاز گمرک اظهار کرد: کمیته دائمی فنی در سازمان جهانی گمرک بر روی برخی تکنولوژی‌ها و عرصه‌ها نظیر بلاک‌چین، هوش مصنوعی، پرنده‌های بدون سرنشین، اینترنت اشیا، ربات‌ها و بیگ‌دیتا تاکید دارد و توصیه می‌کند که گمرک کشورها به سمت توانمندسازی خود در این عرصه‌ها حرکت کنند. البته برای اینکه گمرک یک سازمان روزآمد باشد، نیاز دارد که در مسیر این تکنولوژی‌ها گام بردارد.
میراشرفی همچنین خواستار تعریف رشته‌های بین‌رشته‌ای مورد نیاز گمرک و تجارت با سرفصل‌های جدید و کاربردی شد و خاطرنشان کرد: امیدواریم دانشجویانی که در آینده از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل می‌شوند، مهارت‌هایی متناسب با آخرین استانداردهای جهانی در این حوزه را کسب کرده باشند.

سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران نیز در ادامه این نشست، با اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای کمک به گمرک جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و فنی گفت: علاوه بر همکاری‌های پژوهشی فعلی، شناسایی جوانان با استعداد از کنکور و تعلیم و تربیت ایشان مطابق استانداردهای روز دنیا می‌تواند در مسیر اقتصاد مقاومتی تأثیر به سزایی داشته باشد.

وی تاکید کرد: لازم است متناسب با نیازمندی‌های کشور، رشته‌های جدید با عناوین و سرفصل‌های جدید متناسب با نیاز بازار را حتی برای یک دوره ۵ ساله تعریف کنیم.

مقیمی درباره طراحی رشته‌های مورد نیاز گمرک نیز اظهار کرد: کارگروه‌هایی برای طراحی رشته‌های میان‌رشته‌ای با کمک اساتید دانشگاه تهران و نمایندگانی از گمرک فعال شوند تا رشته‌ها، سرفصل‌ها و تدوین متون طراحی شوند. همچنین مرکز فناوری‌های دیجیتالی و مرکز یادگیری الکترونیکی و مدیریت دانش دانشگاه تهران می‌تواند در حمایت از گمرک به عنوان خط مقدم جهاد اقتصادی نقش مؤثری داشته باشد.

مشاهده خبر از مهر نیوز

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *