۹۵۳ هزار تُن کالای رسوبی از گمرکات کشور ترخیص شد

تبریز- رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه سال گذشته یک میلیون و ۵۰هزار تُن کالای رسوبی مشمول مقررات متروکه در گمرکات کشور وجود داشت، گفت: ۹۵۳هزارتن از این مقدار به سازمان امور تملیکی تحویل شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا مقدسی روز دوشنبه در دیدار با فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی، تسهیل در تجارت خارجی به ویژه رفع موانع تولیدکنندگان و صادرکنندگان و تأمین کالای اساسی را اولویت اساسی گمرک اعلام و اظهار کرد: هم اکنون بنادر کشور مملو از کالاهای اساسی است که به تدریج ترخیص می‌شوند.

وی تراز تجاری کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در یک ماه گذشته میزان کالاهای صادراتی از گمرکات کشور پنج میلیارد دلار و واردات نیز چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بود.

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه هیچ نگرانی از بابت کالای اساسی در کشور وجود ندارد، خاطرنشان کرد: تاکنون یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم، ۱۷۷ هزار تن روغن و سه هزار تن شکر از بنادر ترخیص شده و کالاهای اساسی دیگر نیز به تدریج ترخیص می‌شوند.

مقدسی موجودی کنونی بنادر کشور را سه میلیون تن اعلام کرد و افزود: در بندر امام خمینی هر ۱۵ ثانیه یک کامیون کالای اساسی ترخیص می‌شود.

وی ادامه داد: هم اکنون ۲۹۰ تن کالای اساسی در اسکله موجود بوده و ۶۰۰ هزار تن نیز در لنگرگاه است.

مقدسی با اشاره به راه اندازی پنجره واحد تجارت فیزیکی در سال ۱۳۷۶ در تبریز و تبدیل آن به پنجره واحد تجارت الکترونیک، گفت: آذربایجان شرقی به دلیل ظرفیت بالای اقتصادی قابلیت افزایش توان صادرات را دارد.

رئیس کل گمرک ایران آمار تراز تجارت خارجی آذربایجان شرقی در سال جاری را ۴۹۲ هزار تن اعلام کرد و افزود: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸ درصد افزایش یافته است.

مقدسی خاطرنشان کرد: در یک ماه گذشته ۵۴ هزار تن ترانزیت خارجی از این استان انجام شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵ درصد افزایش دارد.

مشاهده خبر از مهر نیوز

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *