ترخیص کالا از گمرک بندر عباس

اردیبهشت 7, 1399

بندر عباس یکی از مهم ترین بنادر تجاری ایران به شمار می آید. این بندر از دیرباز محل صادرات و واردات انواع کالا بوده و هم اکنون نیز این جایگاه مهم تجاری را دارد. اکثر کشتی هایی که از کشورهای گوناگون محموله های شرکت های بازرگانی را حمل می کنند، به این بندر آمده و کالای خود را به گمرک بندرعباس جهت ترخیص تحویل می دهند.

 
نیاز به ترخیص کالا از گمرک بندرعباس را دارید؟

 

☎ تماس با 09120272703       ارسال درخواست ⬅


همان طور که می دانید بندر عباس به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد یکی از قطب های اقتصادی ایران به شمار می آید. این شهر دارای فاصله تقریبی ۱۳۰۰ کیلومتری با تهران است و نزدیک ترین شهر به آن قشم است که به فاصله ۲۸ کیلومتری از آن قرار دارد. نکته جالبی که در مورد این بندر وجود دارد، تغییر نام هایی است که در طول سالیان داشته است. در سال ۹۳۴ هجری قمری، بندر جمرون، در سال ۱۵۱۴، بندر گمبرون خوانده می شده است. اما در نهایت با روی کار آمدن حکومت شاه عباس، نام نهایی آن به بندر عباس تغییر پیدا کرد. این بندر با وسعت ۴۸۰۰ هکتاریی خود این قابلیت را دارد که سالیانه بیش از ۸۸ میلیون کالا را پذیرش کند. وجود ۲ گمرک همیشه فعال شهید رجایی و با هنر به اهمیت این شهر افزوده است. البته در سال ۱۳۹۰ این بندر به دلیل تحریم هایی که علیه ایران اعمال شد نتوانست در زمینه واردات کالا فعالیت خود را تا سال ۱۳۹۳ انجام دهید. خوشبختانه از سال ۱۳۹۳ بعد بعد فعالیت بندر در این زمینه از سر گرفته شد.

ترخیص کالا از گمرک بندر عباس

اهمیت ترخیص کالا از گمرک بندر عباس

بندر عباس یکی از شهرهای جنوبی کشور است و همان طور که می دانید دمای شهرهای جنوبی بسیار بالا است. این شهر در گرم ترین روزها دمای ۵۰ درجه را دارد و در سرد ترین روزهای سال نیز دمای ۲ درجه. اهمیت ترخیص کالا از گمرک بندر عباس زمانی مطرح می شود که کالای شما قابلیت فاسد شدن را دارا باشد. به عنوان مواد غذایی ، دارو ، آرایشی و … باشد. شاید راه حل این مسئله را استفاده از کانتینر هایی بدانید که بتوانید از آن ها به عنوان یخچال  استفاده کنید. اما این استفاده از این روش منجر به هزینه زیادی برای شما خواهد شد. بسته به نوع کالای شما، هزینه ترخیص کالا از گمرک بندر عباس و همچنین نگهداری آن متفاوت خواهد بود. در صورتی که در این مورد سوالی دارید می توانید از طریق شماره های قرار داده شده در این سایت با مشاورات ما در ارتباط باشید.

انواع کالاهای قابل ترخیص از گمرک بندر عباس

با توجه به اهمیتی که در مورد این بند بیان شد می توان اظهار کرد که تقریبا تمام انواع کالا ها را می توان با استفاده از این بندر ترخیص کرد. مهم ترین این کالا ها را می توان به صورت زیر بیان کرد :

 • ترخیص تجهیزات پزشکی
 • ترخیص آرایشی و بهداشت
 • ترخیص خودرو
 • ترخیص کالاهای خاص نظامی
 • ترخیص لوازم خانگی
 • ترخیص فرش ماشینی
 • ترخیص شیرآلات بهداشتی
 • ترخیص ماشین‌آلات راهسازی نو
ترخیص کالا از گمرک بندر عباس

مجموعه خدماتی که در گمرک بندرعباس به تاجران و شرکت های تجاری ارائه می شود عبارتند از:

 • محاسبه دقیق هزینه ها و وجوه گمرکی براساس مدارک و اسناد دریافتی از کالا و همچنین متناسب با اطلاعاتی از قبیل جنس و نوع کالا، ارزش کالا، وزن خالص و ناخالص، تعداد کانتینر و با رعایت اصل انصاف
 • محاسبه دقیق هزینه ها و وجوه گمرکی براساس مدارک و اسناد دریافتی از کالا و همچنین متناسب با اطلاعاتی از قبیل جنس و نوع کالا، ارزش کالا، وزن خالص و ناخالص، تعداد کانتینر و با رعایت اصل انصاف
 • تسلط به تمامی امور گمرکی و در نتیجه ترخیص سریع و با صرفه اقتصادی کالاها
 • انجام امور مختلف تجاری به همراه ارائه مجوزهای لازم به مشتریان
 • هماهنگ ساختن ترانزیت کالاها و انبار
 • سهولت تعیین وجوه با ارسال مدارک و اطلاعات کالاها به اداره گمرک این شهر از طریق ایمیل

اهداف گمرک بندرعباس

گمرک بندرعباس با ایجاد شرایط لازم جهت ارتقا تجارت، سهولت ورود کالاها به کشور و همچنین کمک به تاجران در زمینه حمل و نقل آنها در نقاط مختلف کشور، اهداف زیر را دنبال می کند:

 • ارتقاء شاخص های تجارت فرامرزی و بهبود فضای کسب و کار با تسهیل و ساده سازی گزارش کار، اصلاح فرآیندها، افزایش کارایی گمرک جهت کاهش هزینه، تعداد اسناد گمرکی و زمان
 • اجرای کنوانسیون های بین المللی و استانداردهای تجاری در کشور
 • ارائه آمار و اطلاعات تجارت خارجی و بهبود اطلاع رسانی به خدمت گیرندگان
 • راه اندازی سیستم الکترونیکی و اتوماسیون گمرکی به منظور سهولت ورود کالاها و تجارت و همچنین جلب اعتماد و مشارکت تاجران و شرکت های تجاری
 • پردازش متمرکز اطلاعات و استقرار سیستم یکپارچه گمرکی
 • بهره گیری از امکانات و تجهیزات پیشرفته کنترلی
 • راه اندازی نظام مدیریت عملکرد به منظور توسعه و تکمیل سیستم جامع اداری و مالی
 • تدوین استراتژی یکپارچه منابع انسانی به منظور توسعه هدفمند سرمایه های انسانی و سازمانی
 • مبارزه با قاچاق کالا، ورود بی رویه ارز و مواد مخدر و تقلبات گمرکی از طریق نظارت دقیق بر ورود و خروج کالا و کارآمد نمودن نظام پیشگیری و حراست از مرزهای اقتصادی کشور
 • راه اندازی دروازه مشترک مرزی با کشورهای همسایه به منظور افزایش تعامل و ارتقا درون سازمانی و همکاری های فرا سازمانی و همچنین تعامل سازنده و موثر با سازمانهای همجوار در داخل کشور
 • جلوگیری از ورود کالاها و آلاینده های محیط زیستی، مواد پرتوزا خطرناک و زیان آور و کالاهای تقلبی و فاسد.

هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس کاملا مشابه ترخیص کالا از دیگر گمرکات کشور می باشد که به صورت کامل متانسب با نوع کالا، تعداد یا حجم کالای وارداتی می باشد که می توان بر اساس این پارامترها میزان هزینه ترخیص کالا از آن گمرک را تعیین نمود. جهت دریافت مشاوره و اطلاع از جزییات هزینه های ترخیص کالا از گمرک بندرعباس می توانید با کارشناسان ما در دفتر بازرگانی تلاش و توسعه تماس گرفته تا از شرایط کامل ترخیص کالا از این گمرکات قرار بگیرید.

مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس :

لازم به ذکر می باشد شرایط و ضوابط ترخیص کالا از گمرک بندرعباس تقریبا برای تمامی گمرک ها به صورت یکسان می باشد.

 1. ورود اطلاعات از طریق سیستم EPL
 2.  پرینت اظهارنامه
 3. دریافت کوتاژ و تعیین مسیر
 4. ارزیابی کالا
 5. اخذ مجوزهای لازم
 6. کارشناس سرویس ( مجازی )
 7. صندوق
 8.  انبارداری و 10% کرایه حمل خطوط خارجی
 9.  درب خروج
 10. خروج کالا
ترخیص کالا از گمرک بندر عباس

آشنایی با گمرک شهید رجایی

گمرک شهید رجایی بندرعباس، به عنوان بزرگ ترین گمرک کشور شناخته می شود که راه اندازی آن در سال ۱۳۷۶ توسط هیئت وزیران کشور تصویب شد، این گمرک به تنهایی بیش  از ۵۵ درصد صادرات و واردات و ۷۰ درصد ترانزیت کشور را برعهده دارد، همچنین سالانه حدود ۱۰۰ میلیون تن کالا در بندر این گمرک تخلیه و بارگیری می شود که بعد از ترخیص در تمام نقاط کشور توزیع می شود . این رقم شامل تخلیه ۹۰ درصد بارگیری کالاهای کانتینری کشور می شود. این گمرک که در سال های تحریم از رونق تجاری افتاده بود خوشبختانه دوباره توانسته است با مدیریت هوشمندانه مدیران گمرک، روند رو به رشدی را برای رسیدن به روزهای اوج خود طی نماید.

مزایای ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی

گرما و رطوبت بالا در منطقه اقتصادی شهید رجایی بندرعباس از مشکلات کار در این گمرک به حساب می آید ولی با این وجود نمی توان از مزایای چشم گیر این گمرک صرف نظر کرد. محدوده عملیاتی و  همچنین پس کرانه بندر این گمرک حدود ۴۸۰۰ هکتار است  که در فاصله ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است. ویژگی های اسکله این گمرک موجب می شود کشتی های بسیار بزرگ به راحتی در بندر آن پهلو گرفته و با سهولت بار خود را تخلیه کنند. همچنین موقعیت ممتاز جغرافیایی این گمرک و امکان دسترسی به آب های آزاد جهان از طریق خلیج فارس، یکی دیگر از ویژگی های مهم آن است، این گمرک به شبکه بین المللی راه آهن و جاده ابریشم متصل است و از امکانات و تجهیزات پیشرفته ای برخوردار است، در واقع می توان گفت نزدیکی این گمرک به مناطق آزادی همچون کیش و قشم و دیگر بنادر خلیج فارس موجب شده است این گمرک به عنوان یک منطقه اقتصادی ویژه و منحصربفرد در کشور شناخته شود که سالانه توجه بازرگانان زیادی را برای تجارت از طریق این پایگاه تجاری و راهبردی جلب می کند. علاوه بر این باید گفت گمرک شهید رجایی بندرعباس از مهم ترین گمرکات منطقه خاورمیانه به شمار می آید که با بهره گیری از پتانسیل بالایی که دارد همچون اراضی پشتیبانی برای واگذاری به سرمایه گذاران در جهت ارتقاء عملکرد و انجام فعالیت های پشتیبانی، صنعتی، نفتی و خدماتی در قالب قراردادهای BOT، شرایط منحصربفرد و ویژه ای را برای تجارت بین المللی در این منطقه فراهم آورده است .

فعالیت و تلاش بی وقفه ی گمرک شهید رجایی شهر بندرعباس به منظور بالا بردن سرعت روند انجام تشریفات گمرکی و ارائه خدمات با بالاترین کیفیت است. این گمرک با در نظر گرفتن اصول و قوانین منشور اخلاقی کارکنان در جهت ایجاد و یکپارچه سازی سامانه های مدیریتی و عملیاتی بر اساس استاندارد ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۸ ، به بازرگانان این اطمینان را می دهد تا با آسودگی خاطر به سرمایه گذاری و واردات و صادرات کالاهای خود در این گمرک بپردازند. تسلط بالای کارکنان این گمرک به تمامی امور گمرکی موجب شده است کالاها به سرعت و با محاسبه دقیق هزینه ها و پرداخت وجوه گمرکی براساس مدارک و اسناد دریافتی از کالا ، ترخیص شوند. گمرک شهید رجایی با  در نظر گرفتن شاخص های تجارت فرامرزی و بهبود محیط کسب و کار ، گام موثری در جهت افزایش کارایی گمرک و کاهش هزینه ها و زمان ترخیص کالا و همچنین کاهش تعداد اسناد گمرکی برای بازرگانان محترم کشورمان برداشته است.

ترخیص کالا از گمرک بندر عباس

گمرک شهید باهنر در بندرعباس 

گمرک شهید باهنر را می توان یکی از قدیمی ترین گمرک های ایران در نظر گرفت که دارای ۱۲ اسکله است. در سال ۱۳۴۶ با توجه به موقعیت جغرافیایی مناسب این منطقه ، اقدام به ساخت اسکله سورو در بندرعباس کرده اند که همین اسم، نام اولیه گمرک شهید باهنر فعلی بوده است.  همین موضوع باعث شده است که از سال های دور بسیاری از بازرگانان این گمرک را برای ترخیص کالای خود انتخاب کنند. جایگاه فعلی این گمرک در بین ۳ گمرک برتر اسران است. فعالیت این گمرک در زمینه های صادرات کالاهای غیر نفتی، حمل و نقل مسافرتی و حمل و نقل کالا است.

سوالات متداول

به چه کالاهایی “تجاری” می گویند؟

کالاهایی که به تشخیص گمرک برای فروش وارد یا صادر می گردند اعم از اینکه به همان شکل یا پس از انجام عملیات تولیدی، تفکیک و بسته بندی به فروش برسد تجاری تلقی خواهد شد.

در بارنامه، مقصد کالا بندرعباس درج شده است. آیا میتوان آن را در یکی از گمرکات داخل کشور (مثلاً تهران) ترخیص کرد؟

بله. ولی صاحب کالا و یا نماینده قانونی وی باید تقاضای ترانزیت داخلی کالا به یکی از گمرکات داخلی را به گمرک بندرعباس ارائه نمایند. به جابجایی کالا در این حالت، ترانزیت داخلی شخصی یا غیر اداری گفته میشود.

چه زمانی معافیت منطقه آزاد شامل کالای ورودی نمی شود؟

زمانی که کالا به صورت بدون توقف از مبداء به مقصد حمل نشود و در بندری غیر از بندر مقصد توقف داشته باشد، کالای ورودی مشمول استفاده از معافیت منطقه آزاد نمی گردد.

آیا کالاهایی مانند یخچال وتلویزیون از گمرک بندر عباس ترخیص میشود؟

بله لوازم خانگی جزو کالاهای قابل ترخیص در گمرک بندر عباس می باشد.

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *