ترخیص خودرو از گمرک

ترخیص تخصصی خودرو از ثبت سفارش، شماره گذاری، صدور کارتکس انواع خودروهای وارداتی سبک و سنگین، محاسبه هزینه های ترخیص خودرو، تعرفه بندی خودروها به خودروهایی با حجم موتور 2500 سی سی و کمتر و به 2500 سی سی به بالا تر و بررسی مجاز بودن ترخیص خودرو و پیش بینی حقوق ورودی هنگام ترخیص خودرو، دریافت قبض انبار برای خودروهای وارداتی، اجاره کارت بازرگانی جهت ترخیص خودرو را به گروه بازرگانی آی ترخیص بسپارید.

ترخیص خودرو از گمرک

مراحل واردات خودرو به مناطق آزاد

 • نمایندگی های مجاز پس از اخذ مجوزهای لازم
 • اشخاص حقیقی سالی یکبار با پرداخت 5% عوارض بیشتر نسبت به نمایندگی ها

واردات ماشین متناسب با سال ساخت میلادی تا 3 مدل پایین تر به شرط اینکه نو باشد. مبنای اخذ عوارض سال ساخت میلادی می باشد.ابتدا خودرو در بندر خرمشهر تخلیه می گردد سپس قبض انبارتوسط منطقه آزاد اروند صادر می گردد، به گمرک منطقه آزاد مراجعه می نمایید و فرم ورود به منطقه آزاد را کامل میکنید، پس از آن ارزیابی صورت می گیرد، عوارض گمرکی ترخیص خودرو محاسبه می گردد، نامه معرفی خریدار به منطقه آزاد اروند و واحد  شماره گذاری منطقه

ترخیص خودرو از گمرک

مراحل ترخیص خودرو وارداتی در گمرک مبدا

 • پس از چک کردن خودرو برای آن بیمه صادر می گردد.
 • شماره شاسی، مدل ماشین، رنگ، کارخانه سازنده، ارزش خرید ، مشخصات فرد صاحب خودرو،شماره سریال ماشین، ثبت می گردد.
 • باسکول و وزن کشی ماشین
ترخیص خودرو از گمرک

هزینه هایی که در ترخیص خودرو باید در نظر داشته باشید:

 • هزینه اخذ ترخیصیه
 • هزینه 8 در هزار استاندارد
 • هزینه حقوق ورودی و ارزش افزوده در گمرک
 • هزینه انبار داری
 • هزینه شماره گذاری خودرو که معادل اسقاط 4 تا 6 دستگاه خودرو فرسوده است
ترخیص خودرو از گمرک

استانداردهای مورد تایید برای ترخیص قطعات یدکی خودرو

شرکت های تولیدی داخلی برای واردات قطعات یدکی خودرو باید استاندارد کارخانه واحد تولیدی مادر را در اوراق ثبت سفارش و اسناد خرید کالا درج نمایند.
فهرست شرکت های خودرو سازی مادر که استاندارد آن ها مورد قبول سازمان استاندارد است:
شرکت پژو فرانسه، شرکت کیا موتور کره جنوبی، شرکت نیسان ژاپن، شرکت nicniman، شرکت سیتروئن فرانسه، شرکت مزدا ژاپن، شرکت دوو کره جنوبی، شرکت لندرور انگلیس، شرکت سانتاز اسپانیا، شرکت دامیلر کرایسلر، شرکت هیوندای، شرکت نئوپلن آلمان، شرکت 2F ، شرکت MAW، شرکت VOITH آلمان، شرکت ولو سوئد، شرکت رنو فرانسه، شرکت ایویکو، شرکت LIBHER آلمان
ماشین مورد نظر را از لیست خودروهای مجاز انتخاب نمایید، و سپس پروسه ترخیص خودرو وارداتیتان را به ما بسپارید تا با طی کردن مراحل ترخیص آن را از گمرک خارج سازیم. جهت مشاوره بازرگانی با ما تماس حاصل نمایید.گروه بازرگانی آی ترخیص ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا از کلیه گمرکات کشور می باشد.

ترخیص خودرو از گمرک

ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر

خرمشهر یکی از بنادر جنوبی ایران و یکی از راه های دسترسی تجار و بازرگانان ایرانی به بازار کشورهای عراق، ترکیه و کشورهای آسیای مرکزی است. بندر خرمشهر از طریق راه های زمینی، دریایی و ریلی به نقاط مختلف داخلی و خارجی وصل شده است. این بندر و شهر جنوبی همواره یکی از نقاط حساس کشور به حساب می رفته است؛ به گونه ای که قبل از پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران، خرمشهر با ۲۰ اسکله یکی از بزرگترین بنادر کشور محسوب می شده است.
امکان ترانزیت زمینی و دریایی از بندر خرمشهر باعث شده که گمرک خرمشهر به یکی از پرترددترین گمرکات کشور تبدیل شود. تا قبل از جنگ تحمیلی حدود نود درصد از اجناس وارداتی از دروازه گمرک خرمشهر وارد کشور می شدند و امروزه نیز اکثر شرکت های خصوصی برای ترخیص کالاهای خود، گمرک خرمشهر را انتخاب می کنند.
افرادی که ترخیص کالا از گمرک خرمشهر را برمی گزینند می توانند از ۲۵ درصد تخفیف سود بازرگانی، تجهیزات بروز تخلیه و بارگیری و مزایای منطقه آزاد اروند بهره ببرند زیرا گمرک خرمشهر در منطقه آزاد اروند قرار دارد. علاوه بر اینها بهترین گزینه برای ترانزیت کالا به عراق، گمرک خرمشهر است.
لازم به ذکر است که گمرک خرمشهر یکی از گمرکات تخصصی در حیطه ترخیص خودرو است. بنابراین واردکنندگان خودروهای خارجی هم اگر اقدام به ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر نمایند؛ می توانند از مزایای مذکور استفاده کنند.

ترخیص خودرو از گمرک

خودروهایی که از گمرک خرمشهر ترخیص می شوند چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

اشخاص حقیقی، نمایندگی های قانونی خودروسازی ها و شرکت های نمایشگاهی مجاز به ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر هستند اما خودرویی که وارد می کنند حتماً باید:

 • مدل سال جاری و کاملاً نو باشد.
 • یا مدل سال جاری با نهایتاً ۲۰ کیلومتر کارکرد باشد.
 • یا مدل یک سال پایینتر از سال جاری با نهایتاً ۲۰ کیلومتر کارکرد باشد.
 • یا مدل پنج سال پایینتر از سال جاری ولی کاملاً نو باشد.
  لازم به ذکر است که اگر خودروی موردنظر آسیایی باشد؛ واردکننده ملزم به پرداخت عوارض سال جاری آن به مبلغ دو میلیون ریال است اما اگر خودرو آمریکایی یا اروپایی باشد؛ هزینه عوارض سال جاری آن چهار میلیون ریال میباشد. همچنین اگر مدل خودرو پایینتر از سال جاری باشد؛ به ازای هر سال کاهش، پانصد هزار تومان به مبلغ عوارض اضافه می شود.
ترخیص خودرو از گمرک

روند ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر

به پروسه ای که از زمان تخلیه خودرو در گمرک خرمشهر آغاز می شود و تا زمان خروج خودرو از گمرک ادامه دارد؛ ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر می گوییم. اما در محدوده بین اولین مرحله فرآیند ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر (تخلیه خودرو در گمرک) و آخرین مرحله این فرآیند (خروج خودرو از گمرک)، واردکننده ملزم به طی تشریفات خاصی است که در ادامه به توضیح این مراحل می پردازیم.
وقتی که خودرو وارد گمرک خرمشهر می شود؛ واردکننده یا نماینده قانونی وی باید حضوراً به گمرک مراجعه و اقدام به طی مراحل ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر کند. در اولین مرحله، فرد باید مدارک لازم برای ترخیص خودرو مانند قبض انبار، پیش فاکتور، گواهی مبدا، مجوز ثبت سفارش، بیمه نامه حمل خودرو و… را به گمرک تحویل دهد و اظهارنامه واردات را تکمیل و ثبت کند.
ارزیاب گمرک پس از دریافت مدارک اقدام به بررسی مدارک، تایید صلاحیت مالک و مقایسه اطلاعات ثبت شده در فرم اظهارنامه با اسناد موجود می کند. اگر صحت مدارک و صلاحیت مالک تایید شود؛ هزینه های گمرکی و عوارض خودروی موردنظر محاسبه و به واردکننده اعلام می شود.
واردکننده باید هرچه سریعتر، مبالغ اعلام شده را پرداخت کند و رسید پرداخت را به گمرک ارائه دهد.
گمرک پس از دریافت رسید پرداخت هزینه های گمرکی و عوارض خودرو، طی صدور نامه ای، واردکننده را به مرکز شماره گذاری منطقه معرفی می کند که در این مرحله فرد برای پلاک کردن خودرو باید به اداره شماره گذاری مراجعه کند.
پس از مراجعه واردکننده به مرکز شماره گذاری، افسر راهنمایی و رانندگی از خودرو بازدید می کند و هزینه شماره گذاری خودرو را محاسبه و اعلام می کند. بعد از تعیین هزینه شماره گذاری، واردکننده باید اقدام به پرداخت هزینه مذکور نماید.
بعد از واریز هزینه شماره گذاری، فرد ملزم به بیمه کردن خودرو است. در واقع تا خودرو بیمه نشود از پلاک کردن آن خبری نیست. پس از اینکه بیمه نامه دریافت شد؛ مرکز شماره گذاری، خودرو را پلاک و نامه ای مبنی بر شماره گذاری قانونی خودرو صادر می کند و به واردکننده تحویل می دهد.
در مرحله بعد فرد می بایست معرفی نامه صادرشده از طرف مرکز شماره گذاری را به گمرک خرمشهر تحویل دهد تا پس از طی روال اداری مجوز ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر را دریافت کند.

سوالات متداول

مراحل ترخیص خودرو وارداتی در گمرک مبدا چگونه می باشد؟

۱. پس از چک کردن خودرو برای آن بیمه صادر می گردد.
۲. شماره شاسی، مدل ماشین، رنگ، کارخانه سازنده، ارزش خرید ، مشخصات فرد صاحب خودرو،شماره سریال ماشین، ثبت می گردد.
۳. باسکول و وزن کشی ماشین

در صورتیکه وارد کننده های خودروهای خارجی اقدام به ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر کنند ترخیص به صورت کامل انجام می شود؟

بله

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *