ترخیص کوکوپیت و پرلیت و پیت ماس از گمرک

فروردین 17, 1399

ترخیص انواع کود شیمیایی یا فرتی لایزر از بندرعباس و سایر گمرکات کشور، واردات و صادرات انواع کودهای شیمیایی و ارگانیک، ثبت سفارش تا ترخیص مواد  شیمیایی، کود شیمیایی  و سموم کشاورزی، اخذ گواهی از موسسه‌ تحقيقات‌ خاک و آب‌ وزارت‌ جهاد كشاورزی و يا موسسه‌ تحقيقات‌ استاندارد و يا آزمايشگاه‌های معتبر و مورد تائيد موسسات‌مذكور را به گروه بازرگانی و گمرکی آی ترخیص بسپارید.

 
نیاز به ترخیص کوکوپیت و پرلیت و پیت ماس از گمرکات کشور را دارید؟

 

☎ تماس با 66524826 – 021       ارسال درخواست ⬅

ترخیص کوکوپیت و پرلیت و پیت ماس از گمرک

کوکو پیت (به انگلیسی : coco peat) یعنی کود درخت نارگیل که از الیاف میوه نارگیل به دست می آید. زمانی که شما نارگیل های قهوه ای خریداری می کنید، دارای الیافی بر روی پوست میوه می باشد. در کشورهایی که تولید کننده نارگیل هستند مانند هند یا سریلانکا این الیاف را با دستگاه های ویژه خورد کرده و آنها را فشرده می کنند.
در ایران کوکوپیت به صورت قالب های چند لیتری فروخته می شود. وقتی قالبی 3-4 لیتری را خریداری می کنید بسیار کوچک به نظر می رسد اما وقتی این قالب را در ظرف آبی قرار دهید از حالت فشرده خارج شده و به حدود 30-40 لیتر کوکوپیت خیس تبدیل می شود. در واقع هر 1 کیلوگرم از این قالب می تواند تبدیل به 15 لیتر کوکوپیت شود.
کوکوپیت در واقع خاک نیست و یک نوع کمپوست یا همان کود آلی محسوب می شود که برای استفاده در گلدان و خاک باغچه یا کاشت های هیدروپونیک بسیار مناسب است.

کوکوپیت پس از باز شدن قالب فشرده
کوکوپیت پس از باز شدن قالب فشرده

پرلیت یک نوع سنگ معدنی آتشفشانی سفید و بسیار سبک می باشد که از آن برای ترکیب با خاک یا کمپوست های دیگر استفاده می کنند.مثلا در ایران پرلیت تبریز معروف است. پرلیت نیز به صورت لیتری در گلخانه ها فروخته می شود و دارای خاصیت های فراوانی می باشد.
پرلیت معمولا به صورت ریز و درشت می باشد که متناسب با نیاز خود یکی از آنها را می توانید انتخاب کنید.

پرلیت درشت
پرلیت درشت

پیت ماس مواد فیبری مرده هستند و زمانی تشکیل می شوند که خزه یا ماس (moss) و موجودات زنده دیگر مرده و در باتلاق های توربی طی چند هزار سال تجزیه میشوند. در واقع معنی لغوی عبارت پیت ماس، خزه تورب است.
تفاوت بین پیت ماس و کمپوست خانگی که باغداران و کشاورزان خودشان درست می کنند این است که پیت ماس عمدتا از خزه تشکیل شده است و تجزیه آن در شرایط عدم وجود هوا اتفاق می افتد که فرایند تجزیه را بسیار کند میکند به همین علت است که در واقع چند هزار سال طول میکشد تا خزه تورب تشکیل شود.
در هر سال کمتر از یک میلی متر به عمق باتلاق تورب افزوده میشود. از آنجایی که این فرایند بسیار کند است، پیت ماس منبع تجدید ناپذیر محسوب میشود.
گاهی اوقات به پیت ماس خزه تورب اسفاگنوم یا پیت ماس اسفاگنوم ( sphagnum peat moss ) گفته می شود. علت این است که بیشتر مواد مرده موجود در باتلاق ترب از خزه اسفاگنوم تشکیل شده است که در بالای باتلاق رشد میکند. خزه تورب اسفاگنوم را با خزه اسفاگنوم اشتباه نگیرید.
خزه اسفاگنوم از رشته های بلند و فیبری مواد گیاهی به دست آمده است و باتلاقی نیست. گلخانه دار ها از خزه اسفاگنوم برای پوشش دادن به سبدهای سیمی تزئینی یا به عنوان مواد تزئینی در دسته گل یا گلدان استفاده می کنند.

پیت ماس یا خزه تورب
پیت ماس یا خزه تورب

واردات کوکوپیت

واردات و فروش سراسری کوکوپیت درجه 1 از کشور هندوستان – دست اول بدون واسطه با تاییدیه رسمی جهاد کشاورزی صورت میگیرد.
در حال حاضر دو کشور تولیدکننده‌ای کوکوپیت در سطح جهان می‌باشند.
هند:دارای شوری بالا سرعت باز شدن پایین حجم گیری پایین می باشد.
سریلانکا:دارای شوری پایین سرعت باز شدن بالا حجم گیری بالا می باشد.

ترخیص کوکوپیت و پرلیت و پیت ماس از گمرک

بخشی از خدمات ما در زمینه ترخیص انواع کوکوپیت و پرلیت از گمرک

سوالات متداول

تفاوت کوکوپیت با پیت ماس چیست؟

کوکوپیت نوعی بستر کشت است که با استفاده از الیاف پوست و پوشش میوه نارگیل تهیه می‌شود.کوکوپیت نسبت به پیت ماس آب بیشتری نگهداری می کند ولی پیت ماس از مواد آلی بر خوردار هست و یک ماده آلی است که از بقایای نوعی خزه های خاص که تقریبآ تجزیه شده اند، تهیه می گردد.
این ماده شبیه اسفنج عمل کرده و آب را تا ۲۰ برابر وزن خود در خاک نگه میدارد، در نتیجه رطوبت خاک بالا رفته، باعث صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب و عدم شسته شدن مواد غذایی موجود در خاک شده و ضمن اصلاح خاک از سفت شدن و فشردگی آن جلوگیری نموده و در عین حال در مورد خاکهای سست بر عکس عمل کرده و آنها را فشرده و مناسب رشد گیاه در می آورد و درصد هوای لازم خاک را تامین می نماید

ضوابط کلی واردات کود چیست؟

دارا بودن گواهی ثبت از موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی برای ثبت سفارش و ورود تمامی مواد کودی و کودها و ترخیص کالا از گمرک الزامی شد.

ترخیص کودها بیشتر از کدام گمرک انجام می شود؟

از تمامی گمرکات.اما بیشتر حجم کالاهای ترخیصی کشاورزی از گمرکات بندرعباس انجام میشود که ترخیص از گمرک بندرعباس یکی از تخصص های اصلی آی ترخیص است.

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *