اظهارنامه گمرکی چیست؟

خرداد 20, 1399

به هنگام واردات کالا و یا صادرات کالا، در کلیه کشورهای دنیا مرسوم است که ابتدا صاحب کالا اقدام به تکمیل اظهارنامه گمرکی می کند،یعنی آنکه گمرک که نمی‌داند و اطلاعی ندارد که داخل محموله چه کالایی و در چه تعدادی و چه ارزشی کمی باشد، آن ها از صاحب کالا می‌خواهند که شخصا اظهار کند که داخل محموله وارداتی یا صادراتی چیست ، سپس گمرک به بررسی اظهار ، رسیدگی می‌کند و اگر اظهارات صحیح باشد و مشکلی از نظر ماهیت و تعداد و ارزش کالا برخورد نشود ، مجوز ترخیص کالا شما از طریق مسیر های گمرکی تعیین و سپس به درب خروج و مجوز بارگیری صادر می شود .

اظهارنامه گمرکی چیست؟

اما اگر در جایی محموله ای وارداتی یا صادراتی اظهار شود و اظهارات با محتویات محموله همخوانی نداشته باشد ، گمرک با توجه به مقدار تفاوت اظهار یا محموله اقدام به جریمه می کند، در مواردی که کلا اظهار کننده کالا با قصد پرداخت عوارض کمتر اقدام به استفاده از تعرفه های دیگر می کند با جریمه های سنگینی روبه‌رو می شود.

مراحل انجام اظهارنامه گمرکی

جهت تنظیم اظهارنامه گمرکی، در ابتدا باید اطلاعات خود را وارد کنید. شرکتی که کالا را وارد می‌کند، تمامی اطلاعات مربوط به کالا و همچنین بهای کالا را حساب کرده و وارد می‌کند. سپس باید پذیرش اظهارنامه گمرکی صورت گیرد، پس از پذیرش اظهارنامه در مرحله بعد کنترل های گمرکی صورت می گیرد و باید گفت که در این مرحله ،کالا به صورت فیزیکی ارزیابی می شود پس از ارزیابی، ارزیاب نسبت به متن اظهارنامه و کنترل وجوه پرداختی و دیگر مقررات اقدام کرده و بعد از پایان این کنترل ها، متن اظهارنامه را امضاء خواهد کرد و سپس آن را به کارشناس سرویس ارزیابی تحویل می دهد. کارشناس مزبور نیز در صورت صحت اظهار، اظهار نامه را امضاء و به رئیس سرویس ارزیابی تحویل خواهد داد، و به همین ترتیب رئیس سرویس ارزیابی ، شماره ارزیابی تعیین شده توسط سیستم را توسط شماره عطف و کد اظهار کننده که در متن اظهار نامه نوشته شده و یا از طریق شماره ثبت اظهار نامه فراخوانی می کند و به وسیله ی رایانه به ارزیابی سیستمی آن مبادرت می نماید و بعد از آن به صورت دستی در محل مربوطه (قسمت (ب) اظهار نامه) وارد و اظهار نامه را امضاء می کند و به واحد صندوق و صدور پروانه ارسال می کند.

همانطور که گفته شد پس از ارزیابی سیستمی و امضاء اظهار نامه توسط رئیس سرویس ارزیابی، اظهار نامه و فیش بانکی به صندوق تحویل داده می شود. صندوقدار ابتدا اظهار نامه مربوطه را از سیستم فراخوانی و مبلغ فیش ارائه شده را با مبلغ محاسبه شده توسط سیستم در خانه ۴۷ اظهار نامه مطابقت می دهد و در صورت تائید، رسید صندوق را بر اساس اطلاعات مندرج در خانه های اظهار نامه در رایانه تکمیل، کنترل و تائید می نماید. پس از آن فیش بانکی از اسناد جدا و نسبت به چاپ پروانه گمرکی اقدام می شود. پروانه چاپ شده بوسیله مسئول صندوق مهر و امضاء شده، شماره آن در دفتر مربوطه وارد میگردد سپس با اخذ رسید به صاحب کالا تحویل داده  می شود. بعد از این مرحله ترخیص کالا امکان پذیر است.
اما چنانچه محموله وارداتی یا صادراتی اظهار شود و اظهارات با محتویات محموله همخوانی نداشته باشد، گمرک با توجه به مقدار تفاوت اظهارنامه با محموله، اقدام به جریمه می کند. همچنین در صورتی که کلا اظهارکننده کالا با قصد پرداخت عوارض کمتر، اقدام به استفاده از تعرفه های دیگر می کند ، باید جریمه های سنگینی را پرداخت نماید.

اظهارنامه گمرکی چیست؟

طبق اطلاعیه ای که توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران صادر گردیده است: از اول اردیبهشت ماه سال ۹۲، به منظوراستاندارد سازی اسناد، اعمال مدیریت ریسک، شفاف سازی اسناد تجاری، ارزیابی و کنترل های حین ترخیص و پس از ترخیص و موارد دیگر، اسناد ضمیمه اظهارنامه های گمرکی در صورتی پذیرفته خواهد شد که اطلاعات مربوط به مشخصات کالا، مطابق با فرمت های استاندارد شده بین المللی به گمرک اظهار شود. و اظهارنامه باید شامل تمامی موارد مانیفست، پیش فاکتور، سیاهه خرید و فهرست عدلبندی باشد. همچنین باید در اظهارنامه کلیه ی اطلاعات لازم جهت اعمال مقررات گمرکی وجود داشته باشد، حتی اگر کالا پس از آنکه وارد گمرک شده مفقود گردد.
باید توجه داشت که اظهار نامه کاملا کتبی است حتی اگرکالای مورد نظر مشمول حقوق گمرکی نباشد اما در خصوص واردات غیر تجاری توسط مسافرین، اظهار شفاهی کافی می باشد. اظهارنامه گمرکی یک تعهد حقوقی است که اظهارکننده و یا نماینده او مسئولیت کامل آن را بر عهده گرفته است و گمرک صرفا اطلاعات کلی را فراهم می کند. همچنین این مدرک به گمرک یک مزیت کلی و حق توقیف کالاهای فردی که باید حقوق و عوارض گمرک را پرداخت نماید، اعطا می نماید.
طبق ماده(۲۰) اهمیت اظهار نامه در گمرک آنقدر زیاد است که انجام عملیات گمرکی جز در مواردی که در آیین نامه ذکر می شود حتما نیازمند ارائه ی اظهار نامه به گمرک می باشد و همچنین بنابر ماده(۱۸) ارائه ی اظهارنامه و تشریفات گمرکی و ترخیص کالا و پرداخت کلیه وجوهی که به ورود قطعی آن کالا تعلق می گیرد باید در اولین گمرک مجازصورت بگیرد. برای این منظور اداره کل گمرک باید نام گمرک های مجاز را برای رسیدگی به عملیات های گمرکی اعلام نماید.صلاحیت دفاتر گمرکی به مواردی همچون موقعیت جغرافیایی دفتر، عملیات های ترخیصی که توانایی انجام آن را دارد و طرز عملکرد مورد انتظار گمرک بستگی دارد، اما ترخیص کالا  در موارد خاص مانند برخی از کالاها که تاریخ انقضا دارند مثل محصولات کشاورزی، باید زیر نظر تشریفات گمرکی ویژه ای صورت بگیرد.
یکی از مبنای قانونی اظهار نامه گمرکی، تعرفه گمرکی است که باید دارای یک بخش مقدماتی که بیان کننده قواعد کلی است باشد و علاوه براین برخی قواعد که به طور خاص قابل اعمال برای موارد مشخص هستند نیز در آن ذکر شده باشد. همچنین تعرفه کمرگی دارای یک کاتالوگ مرسوم به نمانکلاتور شامل توصیف کالاها و یک جدول شامل حقوق و عوارض گمرکی و مالیات قابل اعمال برای کالاهای مختلف است. نمانکلاتور در واقع اصطلاحی است که برای شرح نامگذاری نظام مند اشیاء مورد استفاده قرار می گیرد.
درواقع جدول تعرفه گمرکی، نرخ حقوق و عوارض گمرکی و مالیات محصولات را برای هر یک از اقلام فرعی نمانکلاتور تعیین می نماید. در مورد حقوق گمرکی باید گفت که نرخ های اعمال شده که می تواند شامل معافیت و یا حتی ۲۰۰ درصد و بیشتر از آن باشد در هر کشور متفاوت است که این تفاوت به کشور مبدا محصول بستگی دارد.
گمرک جمهوری اسلامی ایران در جهت حل بسیاری از مسائل و مشکلات موجود در گمرک کشور، بیشتر گمرکات کشور را به نظام گمرکی اطلاعات رایانه‌ای که مخفف آن “نگار” است تجهیز کرده است تا زمینه را برای راحتی در امر مبادلات بازرگانی، واردات و صادرات فراهم سازد، چراکه برای افزایش کارایی بخش تجارت بین الملل ، قدم اول می تواند نوسازی نظام گمرکی و تجهیز آن با روش ها و امکانات جدید و پیشرفته باشد.

سوالات متداول

آیا اظهار نامه باید حتما به صورت کتبی باشد؟

اظهار نامه کاملا کتبی است حتی اگرکالای مورد نظر مشمول حقوق گمرکی نباشد اما در خصوص واردات غیر تجاری توسط مسافرین، اظهار شفاهی کافی می باشد.

اظهارنامه گمرکی چه اهمیتی دارد؟

طبق ماده(۲۰) اهمیت اظهار نامه در گمرک آنقدر زیاد است که انجام عملیات گمرکی جز در مواردی که در آیین نامه ذکر می شود حتما نیازمند ارائه ی اظهار نامه به گمرک می باشد

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *