ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

اسفند 1, 1398

گمرک فرودگاه امام خمینی از همان روزهای ابتدایی شروع به کار فرودگاه بزرگ امام خمینی شروع به کار کرد که ابتدا بصورت تشریفات مسافری و یک بخش کوچک تجاری بود. از سال 1390 بر اساس طرح ادغام گمرکات استان تهران ، گمرک امانات پستی و گمرک مهرآباد تحت نظارت گمرک فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) انجام فعالیت می کنند.امروز گمرک فرودگاه امام خمینی یکی از گمرکات مهم در کشور می باشد که قوانین و مقررات خاص خود را دارد.
دو گمرک را به نام گمرک امام خمینی می شناسیم، اول گمرک بندر امام خمینی که در شهر ماهشهر استان خوزستان و دوم: گمرک فرودگاه امام خمینی که در حوالی تهران واقع است. هر دوی این گمرک ها از اهمیت و قابلیت های زیادی برخوردار میباشند.

 
نیاز به ترخیص کالا از گمرک امام خمینی تهران را دارید؟

 

☎ تماس با 09120272703       ارسال درخواست ⬅


گمرک جمهوری اسلامی ایران یکی از اولین سازمان هایی بود که با وجود تمام مشکلات اداری و اجرایی، نیروها و امکانات خود را در بخش کوچکی از فرودگاه امام قرار داد. تا به افزایش اعتبار این پروژه ملی و بزرگ کمک کند.

ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

کالاهایی که از نظر حجم بزرگ نیستند و همچنین وزن زیادی ندارند، از طریق مرز هوایی جابه جا می شوند، البته کالاهایی با حجم بزرگ نیز می توانند در صورت نیاز به صورت هوایی انتقال یابند اما در این صورت این روش در مقایسه با دیگر راه های حمل کالا ، چندان مقرون به صرفه نمی باشد. حمل و نقل کالاها به شکل هوایی، از گمرک فرودگاه امام خمینی صورت می گیرد . در واقع گمرک فرودگاه امام خمینی بزرگترین، و معروف ترین گمرک هوایی ایران است که به عنوان مهم ترین گمرک های خاورمیانه شناخته می شود. گمرک فرودگاه امام خمینی در زمینه انتقال، تخلیه، بارگیری و انبارداری تخصصی مربوط به محموله های هوایی فعالیت دارد. این فرودگاه استراتژیک جابجایی نزدیک به ۹۹ هزار تن بار در سال دارد و بنابراین به پر رونق ترین حوزه گمرکی تهران تبدیل کرده است. گمرک فرودگاه امام خمینی دارای شش حوزه فعالیتی است. حوزه اول و دوم مربوط به امور تجاری می شود و حوزه سوم در رابطه با امانات پستی است. حوزه چهارم برای امور مسافرتی در نظر گرفته شده است و حوزه پنجم و ششم جهت گمرک تخصصی نفت است. فعالیت شبانه روزی این گمرک در جهت انجام واردات قطعی، واردات موقت، صادرات قطعی، خروج موقت، پست سریع، فریت و ترانزیت است.

ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

ویژگی ها و مزایای فرودگاه امام خمینی

 • موقعیت جغرافیایی گمرک فرودگاه امام خمینی منحصر به فرد است و نزدیکی به فرودگاه مهراباد
 • دسترسی آسان و همجواری با جاده های ترانزیتی و قرار داشتن در نزدیکی تهران به عنوان پایتخت ایران موجب شده است این گمرک در انتقال و ترخیص سریع محموله های گمرکی موفق عمل کند
 • تجهیزات کامل گمرک فرودگاه امام خمینی از لحاظ داشتن قفسه بندی مطمئن تا ارتفاع ۱۵ متری از زمین، انبار های متنوع و مختلف متناسب با کالاهای مختلف از لحاظ شرایط نگهداری، برخورداری از انبار های مسقف و مکانیزه، ایمنی بالا و مجهز بودن در برابر خطراتی همچون آتش سوزی ، از دیگر ویژگی های مثبت گمرک فرودگاه امام خمینی است.
 • مدرن ترین انبار عمومی کشور متعلق به این گمرک است
 • گمرک فرودگاه امام خمینی مجهز به سردخانه است و بنابراین می تواند کالاهای فاسد شدنی را از هرگونه ریسک حفظ نماید.
 • کلیه بخش های این گمرک به ابزارهای کنترلی کامپیوتری مجهز هستند .
 •   سالن مسافری این گمرک بطور متوسط شبانه روز پذیرای بالغ بر 15000 مسافر می باشد.

ویژگی های بندر امام خمینی از نظر تجهزات و امکانات گمرکی

بندر امام خمینی جزء آن دسته از گمرک های کشور است که میتوان در آن از سامانه اظهار از راه دور استفاده کرد.

 • تسهیلات ویژه برای واردات ماشین آلات و قطعات و لوازم اولیه ماشین آلات
 • امکانات فراوان برای تخلیه انواع محموله ها و کشتی های بسیار بزرگ
 • حداقل تشریفات گمرکی
 • امکان استفاده از تخفیفات برای کلاهای کشور عراق
 • معافیت های فراوات از عوارض گمرکی و سود بازرگانی
ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

مراحل انتقال کالا از گمرک امام خمینی

یکی از مسائل حائز اهمیت این است که گمرک در نزدیکی محل ورود کالا قرار گرفته باشد و در این صورت موجب سهولت در امر انتقال و ترخیص کالا می شود . مراحل انتقال کالا از گمرک امام خمینی به شرح زیر است:

 • جمع آوری و بارگیری کل کالاها
 • انتقال کالا توسط خطوط هوایی
 • شروع عملیات مربوط به ترخیص کالا و دریافت آنها از فرودگاه
 • کنترل و ارزیابی کالا، همچنین ثبت اظهارنامه ها و بررسی اسناد و نتیجه آنها
 • پس از تایید و پروانه شدن کالاها، انتقال توسط وسایل نقلیه مناسب و بارگیری آنها

لیست کالاهای وارداتی در گمرک فرودگاه امام خمینی

پارچه ها، انواع تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی ، سیگار و محصولات دخانی ، موبایل و لوازم جانبی ، طلا و جواهرات و سایر فلزات گران قیمت ، کالاهای متعلق به سفارتخانه ها، لوازم آرایشی و بهداشتی ، لوازم خانگی بزرگ ، اسباب بازی ، فرش ماشینی، چسب ،لاستیک ،شیرآلات بهداشتی ،بذرو نهال ، کامپیوتر ، نوت بوک و لوازم جانبی و تجهیزات مربوط به آنها ، دوربین عکاسی و دوربین های امنیتی مداربسته

ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

 قوانین و مقررات گمرک فرودگاه امام خمینی

 •  اشیای نو و مستعمل یک مسافر که ممکن است بطور معمول و عرفی در طول سفر برای استفاده شخصی وی لازم باشد، این لوازم مشمول معافیت بوده اما در صورتی که آن کالا جنبه تجاری دارد نداشته باشد که تشخیص این امر با گمرک است.
 •  مسافرین ورودی و یا خروجی از قلمرو گمرکی موظف هستند کالای همراه خود را به گمرک اظهار نمایند که این اظهار هم می تواند بصورت شفاهی انجام شود و هم بصورت کتبی که این کار به تشخیص گمرک انجام می شود.
 •  اگر مسافر اجناس خود را جاسازی وبه گمرک اظهار نکرده باشد و گمرک بر اثر بازرسی آنها را کشف نماید، مشمول مقررات قاچاق خواهد بود
 •  در مرزهایی که گمرک از نظام دو مسیر سبز و قرمز برای کنترل های گمرکی اقدام می نماید انتخاب مسیر توسط مسافر به منزله اظهار کالای خود می باشد و در صورت انتخاب مسیر سبز به این معنی خواهد بود که کالایی برای اظهار به گمرک ندارد
 • در صورت درخواست مسافر مقیم ایران که قلمرو گمرکی کشور را ترک می نماید گمرک ملزم است بخشی از کالای همراه وی را که مجاز به خروج آن می باشد مشخص نماید تا در موقع ورود مجدد به کشور از پرداخت حقوق ورودی معاف شود.
 •  اتباع خارجی که بطور رسمی در ایران به کار یا تحصیل اشتغال دارند در پایان کار یا تحصیل میتوانند لوازم منزل خود را در حد متعارف بدون ارائه مجوز یا کارت بازرگانی از کشور خارج نمایند .
صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *