ترخیص ماشین آلات صنعتی و خط تولید

اگر تمام فعالیت‌های اقتصادی که با تولید کالا و خدمات با استفاده از ماشین‌آلات و تجهیزات ساخته دست بشر سروکار دارند را بعنوان یک کل تصور کنیم، هرصنعت، زیرمجموعه‌ای از این کل است که عده فراوانی از فعالیت‌های مشابه را شامل می‌شود.ماشین آلات صنعتی و خط تولید از جمله مهم ترین و یکی از بیشترین کالاهای وارد شده یه کشور بر اساس آمار و ارقام می باشد.

 
نیاز به ترخیص ماشین آلات صنعتی را دارید؟

 

☎ تماس با 09120272703       ارسال درخواست ⬅


تعریف مهم برای صنعت: به مجموعهٔ تمام یگان‌هایی که در تولید، توزیع یا مصرف یک فراورده یا یک دسته از فراورده‌های مشابه فعالیت می‌کنند، «صنعت» گفته می‌شود.
انواع مختلفی از دستگاه های تولید برای اهداف اتوماسیون و صرفه جویی در نیروی کار، در بخش هایی که قبلا توسط کارگران انجام می شد در حال استفاده هستند. دستگاه هایی که یک عمل را با دقت و بازده بالا تکرار می کنند تا دستگاه هایی که دقتی مانند کار دست دارند.
 روزانه در گمرک تهران و گمرک سایر شهرها انواع و اقسام کالاهای وارداتی در حال ترخیص شدن می باشد. یکی از این محموله های وارداتی ماشین آلات می باشد. ماشین آلات متنوع با کاربری های گوناگون برای استفاده در صنایع مختلف در حجم بالا وارد ایران می شود و ترخیص ماشین آلات وارداتی توسط شرکت های بازرگانی صادرات و واردات و  شرکت های ترخیص کالا صورت می گیرد.

ترخیص ماشین آلات صنعتی و خط تولید

ترخیص ماشین آلات و واردات ماشین آلات

بر اساس آمار به دست آمده می توان گفت که حجم واردات این دستگاه ها در سال ۱۳۹۳ بر اساس آمار منتشر شده گمرك جمهوری اسلامی ایران بیش از ۷۱ هزار تن با ارزش دلاری بیش از ۴۷۰ میلیون دلار بوده است که ۸۶% خرید از چین و ترخیص کالا از چین صورت گرفته است. در شش ماه نخست سال ۹۴ واردات ماشین آلات این گروه بیش از ۶۳ هزار تن بوده است که از لحاظ ارزش دلاری معادل بیش از ۳۸۸ میلیون دلار می باشد. در نیمه اول سال ۹۴ این محصولات ۱٫۸ درصد کل واردات کالا به ایران بوده اند. واردات ماشین آلات و دستگاه های به هم فشردن بیش تر طریق واردات  از چین، واردات از ایتالیا و خرید از  آلمان صورت می گیرد.
حمل و نقل این گونه کالاها بیش تر توسط شرکت های کشتیرانی و با کانتینرهای ۴۰ فوتی انجام می شود. در برخی موارد ماشین آلات توسط کامیون های حمل بار وارد گمرک های کشور شده و گاهی توسط هواپیما به گمرک فرودگاه امام خمینی واردات و ترخیص می شود. 
در پنج ماه اول سال ۱۳۹۵ واردات ماشین آلات صنعتی با کد تعرفه ۸۴۸۷ بیش از ۷۸ میلیون دلار بوده است که ۶۹ درصد واردات ماشین آلات از چین، ۱۳ درصد واردات ماشین آلات از امارات متحده، ۶ درصد واردات ماشین آلات از آلمان و ما بقی واردات از سایر کشورها بوده است که در دو نمودار زیر درصد ارزش دلاری و حجمی واردات ماشین آلات را از هر کشور نشان داده شده است.ترخیص کالا از گمرک بر اساس اطلاعات به دست آمده از گمرک در پنج ماه اول سال ۱۳۹۵ حجم واردات ماشین آلات صنعتی از کد تعرفه ۸۴۸۷۹۰ بیش از ۱۰ هزار تن ( هزینه ترخیص کالا از گمرک ) بوده است که این میزان ۰٫۰۸ درصد کل واردات کالا و ترخیص کالا از مرز بازرگان در این دوره و از لحاظ ارزش دلاری ۰٫۴۶ درصد واردات کالا در این بازه زمانی بوده است.
بیش ترین میزان ترخیص ماشین آلات از گمرک شهید رجایی، گمرک یزد و گمرک تهران صورت گرفته است به صورتی که در این پنج ماه نخست سال ۹۵ از لحاظ حجمی، ۹۷ درصد ترخیص ماشین آلات از گمرک شهید رجایی، ۲ درصد ترخیص ماشین آلات از گمرک یزد و ۱% ترخیص ماشین آلات از گمرک تهران بوده است.

گروه بازرگانی آی ترخیص با همکاری متخصصین حوزه واردات و ترخیص کالا ، در این رسته نیز به صورت تخصصی وارد شده و موارد زیر از جمله کالاهایی است که توسط این مجموعه قابلیت واردات و ترخیص کالا را دارند ، همچنین این مجموعه توانایی دریافت معافیت های گمرکی را برای کالای صنعتی شما داراست.

 • انواع ماشین آلات صنعتی
 • انواع خط تولید
 • انواع ابزار آلات
 • ماشین آلات چاپ
 • ماشین آلات بسته بندی
 • ماشین آلات کشاورزی و باغبانی که عملیات شخم زدن و کاشت ، داشت و برداشت را انجام میدهند. – انواع سمپاش هاو ابزار دستی مثل دریل و فرز و…
 • انواع بالابر آسانسور ، لیفتراک ، جرثقیل
 • ماشین آلات توزین و باسکول ها
 • کوره سوزاندن زباله بیمارستانی
 • کمپرسور هوا و مایعات
 • ماشین آلات تراش و فرز (قالب ریزی فلزات – ذوب فلزات – نورد فلزات)
 • ماشین آلات جوشکاری و برش
 • ماشین آلات راهسازی مثل بولدوزر و لودر و گریدر
 • شیرآلات بهداشتی و صنعتی
 • دیگ های مولد بخار
 • موتور محرک صنعتی و خودرویی
 • ماشین آلات تهویه مطبوع
 • ماشین آلات آزمایشگاهی و استریلیزه کننده ها

آن دسته کالاهایی که ثبت نمایندگی نیاز دارند :

 • ماشین آلات خانگی مثل لباسشویی و ظرفشویی و..
 • دستگاه های داده پردازی مثل سرور و کامپیوتر خانگی و محاسب
ترخیص ماشین آلات صنعتی و خط تولید

خدمات گروه بازرگانی آی ترخیص

 • مشاوره بازرگانی رایگان در زمینه واردات ماشین آلات خط تولید
 • اخذ معافیت از وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت ترخیص دستگاه ها و  ماشین آلات خط تولید بازرگانان 
 •  ارائه مشاوره حرفه ای در زمینه تعیین تعرفه ترخیص ماشین آلات خط تولید
 •  ترخیص کلیه قطعات و ماشین آلات خط تولید از کلیه گمرکات کشور
ترخیص ماشین آلات صنعتی و خط تولید

ترخیص ماشین آلات صنعتی از گمرک بندرعباس

همانطور که می دانید گمرک شهید رجایی بزگتریم گمرک در کشور می باشد که سالیانه میلیاردها دلار کالا از این گمرک وارد کشور می شود، از این رو گروه بازرگانی ما با داشتن شعبه خود در بندرعباس و استفاده از نیروهای حرفه ای و متخصص خود در امر ترخیص کالا در گمرک بندرعباس یکی از فعالترین شرکت های ترخیص ماشین آلات خط تولید و صنعتی در کشور می باشد.

ترخیص ماشین آلات صنعتی و خط تولید

شرایط ترخیص ماشین آلات خطوط تولید 

این لایحه مورد تائید وزارت صنعت از سوی سازمان مالیاتی می باشد، بر اساس ماده 44 این لایحه وزارت امور اقتصادی و دارایی، برای ورود ماشین‌آلات و تجهیزات خطوط تولید كه توسط واحد‌های صنعتی، تولیدی و معدنی مجاز، با تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت با رعایت مقررات قانونی ذی‌ربط بدون دریافت مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 و با أخذ تضمین لازم، اجازه ترخیص از گمركات كشور را صادر می‌نماید.
دستورالعمل اجرائی این ماده به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی كشور ظرف مدت سه ‌ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌رسد.
همچنین كالاهایی كه برای نمایش و عرضه در نمایشگاه های خارجی از كشور خارج می‌شوند، چنانچه به هنگام خروج از كشور در مراجع گمركی ثبت شده باشند در صورت اعاده به كشور، مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده و حقوق گمركی نمی‌شوند.

ترخیص ماشین آلات صنعتی و خط تولید

معافیت گمرکی ماشین آلات خط تولید

بر حسب قانون امور گمرکی ماشین آلات خط تولید می تواند در صورت تشخیص وزارت صمت معاف از حقوق و عوارض گردند. طبعاً در این خصوص باید حتما واحد تولیدی وارد کننده باشد و در صورتی که آن وسیله تولید داخل نداشته باشد، معافیت صادر می گردد. بنابراین باید واحد تولیدی بوده (دارای پروانه بهره برداری باشد) و ماشین آلات خط تولید وارد نماید و از وزارتخانه مربوطه تقاضای معافیت نمود و پس از اخذ به گمرک ارائه نمایید.
پس اصلی ترین شرط برای اعطای معافیت حقوق و عوارض واردات ماشین آلات خط تولید عدم ساخت در داخل کشور می باشد، بنابراین این امکان وجود دارد که بعضی از دستگاه ها و قطعات یک خط تولیدی را مستثنی و برای بقیه از طرف گمرک معافیت صادر شود یا در صورتی که کلیه تجهیزات خط تولید مشابه داخلی دارد، اصلا معافیتی اعطا نشود.

ترخیص ماشین آلات صنعتی و خط تولید

تعرفه واردات ماشین آلات صنعتی

وارد کنندگان ماشین آلات صنعتی می بایست با کدهای تعرفه کالاهی وارداتی خود آشنایی کامل داشته باشند تا بتوانند ماشین آلات مورد نظر خود را تحت آن کد وارد کشور نمایند تا در مرحله ترخیص کالا از گمرکات کشور دچار مشکل نشوند. البته شناسایی کد تعرفه کاری حرفه ای می باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که بر اساس کد تعرفه اعلام شده هزینه های گمرکی و تعرفه های ترجیحی و سایر هزینه های واردات و ترخیص کالا تعیین می شود و اشتباه در تشخیص این کد می تواند برای وارد کنندگان کالا هزینه ها و خسارات فراوانی را در بر داشته باشد و گاهی به دلیل همین اشتباهات گمرک کالا را ضبط کرده و آن را به عنوان کالای قاچاق تشخیص خواهد داد.

سوالات متداول

هزینه های ورود کالا چگونه محسوب میشود؟

هرکدام از کالاهای ورودی بصورت جداگانه داری تعرفه و ارزش می باشد در صورت محاسبه دقیق هزینه با ماتماس بگیرید.

ما می خواهیم یک سری دستگاه های خط تولید از چین بیاریم ولی شرکت چینی میگوید من مستقیم برای شرکت ایرانی نمی توانم فاکتور و گواهی مبدا صادر کنم. در این صورت حتما باید از یه شرکت واسط در کشور دیگر استفاده کنیم یا راه حل دیگری هم دارد؟

به دلیل تحریم بعضی از شرکت ها خودداری می کنند چون با آمریکا مراودات دارند. در این مورد حق با شرکت چینی است و شما باید نماینده یا شعبه یا به یک شرکت یا دفتر در امارات یا جای دیگر واگذار نمایید. متأسفانه اين مشكل واسه همه توليدى ها پيش اومده،حتى تهيه لوازم جانبى دستگاه هايى كه خدمات پس از فروش هم دارن در حال حاضر امكان پذير نيست.

یک شرکت سازنده خارجی که ماشین آلات قرار است  بسازد برای ما ؛ میگوید همه پول خط رو به صورت ارزی و خارج از ایران تحویل میگیرم ولی در حدود 30 درصد ماشین آلات رو میدم سازنده های ایرانی طرف قرار دادم بسازن، و همونجا تحویل میدن. مشکل اینجاست که ارز باید خارج بشه ولی کالای از مسیری گمرک وارد نمیشه… کالا همینجا توسط سازنده ی داخلی تحویل میشود… دوستان کسی تجربه داره رفع تعهد ارزی این مسئله رو باید چکار کرد؟

ثبت سفارش شما به میزان و مبلغ بار وارداتیتان خواهد بود و همان میزان را نیز رفع تعهد میکنید . ۳۰ درصدی که قرار است داخل کشور ساخته شود هم ارزش را به نرخ آزاد حواله میکنید

 شرایط ورود ماشین آلات راهسازی و صنعتی چیست؟

بر اساس ماده 3 قانون ارتقاء كيفيت خودرو ساير توليدات صنعتي كليه توليدات صنعتي مشمول مقررات استانداردهاي اجباري مي باشد و وارد كننده اين نوع محصولات بايد ضوابط اين سازمان را در واردات ماشين آلات فوق رعايت نمايند.

 شرط اختصاصی ثبت سفارش خودروهای سنگین و ماشین آلات راهسازی چیست؟

ثبت سفارش ماشین آلات راهسازی و معدنی و خودروهای سنگین منوط به داشتن کارت بازرگانی می باشد.

شرایط ورود ماشین آلات راهسازی چیست؟

اخذ مجوز ثبت سفارش ازسازمان صنعت معدن تجارت (داشتن نمایندگی در ایران) بیش از پنج سال از ساخت ماشین آلات نگذشته باشد.

صفحه دوره سیستم مدیریت آموزشی

09120272703

همین حالا با آی ترخیص تماس بگیرید و با کارشناسان ما گفتگو کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *